24. 11. 2024

TOP 10 talentů světového fotbalu pod 21 let

Narodili se roku 1999 či později, přesto už posunují fotbalové hranice. Co jsou zač, tihle zlatí hoši?

10.místo: Sandro Tonali 🇮🇹

Ne náhodou ho doma v Itálii srovnávají s Andreou Pirlem, což byl legendární přihrávkový mistr, přezdívaný fotbalový architekt. Záložník Sandro Tonali je rovněž černovlasý a má podobné vidění fotbalu. Přesně se hodí do systému 4-3-3, kde střední záložník tvoří, slepuje i brání.

9.místo: Declan Rice 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Dostal desítky anonymních vzkazů, ve kterých mu chuligáni sibovali, že mu ublíží. Defenzivní záložník se totiž před dvěma lety velmi kontroverzním způsobem rozhodl, že z irské reprezentace přeběhne k té anglické, což se jen tak neděje. „Ale pochopte, že Anglie je moje rodná země.“ Irsko přitom reprezentoval ve všech mládežnických kategoriích. Volání domova nebo pouze kalkul? Příští rok může být s Anglií mistr Evropy.

8.místo: Vinícius Júnior 🇧🇷

Trenér Zinedine Zidane má rád jeho taneční styl, takže pokud v Realu nedojde k nějaké zásadní revoluci, bude brazilský šikula čím dál častěji členem základní sestavy. Má v sobě rychlost, hravost, eleganci, nezištnost i pro útočníka tolik potřebný čich na góly.

I trenér brazilské reprezentace mu poslal nominační dopis. „Jednou mu bude patřit svět,“ myslí si kapitán Kanárků Dani Alvés. Vinícius přestupoval za téměř padesát milionů eur ze Santosu. Dražší z brazilských perel byl už pouze Neymar.

7.místo: Phil Foden 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Kdyby patřil jinému klubu, zřejmě bychom o jeho fotbalovém umění věděli daleko více. Ale v nabitém Manchesteru City si Philip Walter Foden musí na každou příležitost trpělivě počkat. Devatenáctiletý zázračný záložník, který se může pyšnit už dvěma anglickými tituly, bojuje s málo vídanou konkurencí.

„Jen čekám, až se otrká. Talentovanějšího hráče jsem snad nikdy netrénoval,“ prohlásil trenér Pep Guardiola. A to si uvědomte, že vedl třeba Messiho. Levonohý Phil Foden se sice nenarodil s takovým unikátním nadáním jako fenomén Messi, ale určitě o něm v budoucnosti ještě uslyšíme.

6.místo: Joao Félix 🇵🇹

Kdyby mu nezavolal sám trenér Diego Simeone, nejspíš by svoje letní dilema vyřešil jinak. Lákaly ho ještě slavnější kluby a nabízely balíky peněz. „Ale když mi pan Simeone řekl, že se v Atlétiku můžu hodně naučit, protože tam mladí mají otevřené dveře, měl jsem jasno,“ přiblížil portugalský šikuka.

Hubeného útočníka chtěla Barcelona, ozval se Manchester City, Juventus Turín a další evropské veličiny, ale Félix se na sedm let upsal Atlétiku Madrid. Klučina, který vyrůstal v Portu a proslavil se v konkurenční Benfice Lisabon, stál 126 milionů eur, čímž se stal třetím nejdražším hráčem všech dob.

5.místo: Kai Havertz 🇩🇪

Sto bundesligových zápasů ještě před dvacátými narozeninami? A proč ne! Vytáhlý ofenzivní záložník Kai Havertz k tomu přidává ještě znamenitou porci gólů a asistencí. Otázkou je, jak dlouho ještě v Leverkusenu vydrží. Rok? Dva? Nebo jen pár měsíců? Zájem o jeho služby je obrovský. Největší a nejštědřejší zájem zatím projevuje Bayern Mnichov.

4.místo: Matthijs De Ligt 🇳🇱

Určitě jste zaznamenali, že neměl úplně snadný vstup do nové životní epochy. Jakmile přestoupil za pětasedmdesát milionů eur za Ajaxu Amsterdam do Juventusu, pochopil, že v Turíně se bude muset hodně přizpůsobit. Nebyl připravený na tak zběsilou taktickou náročnost.

 „Uměl jsem toho dost, ale stejně jsem se za pochodu učil,“ neskrýval nizozemský stoper. Svůj milovaný Ajax jako teenager málem dovedl do finále Ligy mistrů a v Juventusu má ještě větší možnosti. Je rychlý, precizní, důrazný, kombinačně zdatný a ve vzduchu téměř neomylný.

3.místo: Ansu Fati 🇪🇸

Když se učíte od mistrů Messiho, Suaréze a Griezmanna, je prakticky nemyslnitelné, aby z vás nevyrostla osobnost. „Moc si vážím, jakou dostávám školu,“ neskrývá útočník Ansu Fati. během své premiérové sezony za áčko Barcelony.

V září se stal nejmladším střelcem La Ligy v historii, to mu ještě nebylo ani sedmnáct. Pár dní poté si zahrál taky Ligu mistrů. Excelentní technik se zrodil pro velké věci. Jestli na ně rodák z afrického státu Guinea-Bissau dosáhne v Barceloně, to se těžko předpovídá, ale on si věří. Z bídy se vyšplhal až ke slávě.

2.místo: Erling Braut Haaland 🇳🇴

Ještě žádný nováček se nevřítil do německé Bundesligy tak jako norský útočník. Téměř dva metry vysoký čahoun na sebe v Lize mistrů v dresu Salzburgu, když během šesti zápasů vstřelil 9 gólů. Koupil ho Dortmund za směšných 20 milionů eur.

Ve své premiéře nasázel Augsburgu hattrick za 20 minut! Typologicky připomíná Zlata Ibrahimoviče o kterém Haaland mluví jako o svém vzoru. Jeho největšími přednostmi je neuvěřitelná akcelerace na míč a instinkt zabijáka.

1.místo: Jadon Sancho 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Další Angličan, jen trochu vykořeněný, protože si pro první dospělou štaci vybral Bundesligu. Během loňské sezony Jadon Sancho zazářil jako kometa. V Dortmundu technický křídelník nasbíral dvanáct gólů a čtrnáct asistencí a stal se členem anglické repre.

Chválí ho všichni odborníci i kouč Anglie Gareth Soutgate: „Jadon je na nejlepší cestě ke hvězdám. Přesně takové typy moderní fotbal potřebuje.“ V Dortmundu asi dlouho nevydrží. Manchester United by rád udělal ze Sancha nejdražšího hráče všech dob. A nebo to bude Real Madrid?