FK Drnovice aneb vzestup a pád týmu z moravské vesnice, který vykopal i ligový bronz!
Na přelomu milénia se v malé obci nedaleko Vyškova hrály evropské poháry i vypjaté ligové zápasy.
Místní obyvatele dodnes vzpomínají, jak třeba při derby se Zbrojovkou a dalšími atraktivními soupeři nešlo přímo v místě konání zaparkovat, a tak museli později přijíždějící diváci nechávat svá vozidla po okolních vesnicích.
Jednoho dne ale Drnovice zmizely z fotbalové mapy. Zůstal po nich šestitisícový stadion.
Vzestup drnovického fotbalu je pevně spjatý s vlivným fotbalovým funkcionářem Janem Gottvaldem, který během deseti let přivedl tým z 1. B třídy Jihomoravského kraje až do nejvyšší fotbalové soutěže.
Gottvald začal působit v Drnovicích v roce 1983 a tehdy měl ambici dostat tým do krajského přeboru nebo divize. Podařilo se mu to za deset let.
„Už tehdy mě považovali za blázna,“ svěřil se později Gottvald, který mistrný v hledání finančních prostředků pro svůj klub.
Proč právě Drnovice, kde žije dva a půl tisíce obyvatel? Gottvald se narodil právě tam a měl sen vybudovat zde špičkový fotbalový klub.
Velkou měrou se na vzestupu klubu podílela firma Chemapol, která byla hlavním drnovickým sponzorem.
Evropské poháry v Drnovicích
Drnovický tým se udržel v nejvyšší ligové soutěži přesně deset let, největší slávu pak zažil v době okolo přelomu tisíciletí.
V drnovickém dresu zářil třeba kapitán vicemistrů Evropy z roku 1996 Miroslav Kadlec. Na stoperu zde nastupoval také pozdější trenér České fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý. Nejlepším střelcem v historii klubu se stal Radek Drulák, kterého výkony v Drnovicích vynesly až do repre.
Sezónu 1999/2000 zakončili jihomoravští fotbalisté na senzačním třetím místě, do útulné vsi tak zamířily evropské poháry. Konkrétně Pohár UEFA, předchůdce dnešní Evropské ligy.
V předkole Drnovice hladce prošly přes bosenský celek FK Budučnost Banoviči, v prvním turnajovém kole už byl pro Jihomoravany los nemilosrdný.
Drnovice narazily na věhlasný Mnichov 1860. Německý celek i přes velmi dobrý výkon svého českého soupeře nakonec postoupil díky domácí výhře.
Boss ve vězení a postupný pád klubu
V 90. letech patřil Gottvald mezi nejvlivnější fotbalové funkcionáře v zemi. Do drnovického klubu podle svých slov investoval přes 130 milionů korun.
Jenže pak přišel bolavý pád. Funkcionář, ve fotbale známý také jako „Fogoš“, totiž skončil v roce 2002 ve vazbě a hrozilo mu 12 let vězení za hospodářskou korupci.
Drnovice v té sezoně sestoupily z 1. ligy a kvůli finančním problémům a uvalení konkurzu na klub byly přeřazeny až do MSFL.
Přestože se vězení nakonec vyhnul, úpadek svých Drnovicnezastavil. Přestože se Drnovice do ligy v roce 2004 vrátily, sehrály v ní jen epizodní roli.
Sezona 2005/06 byla tou poslední. Klub se sice ve druhé lize umístil na nesestupovém 14. místě, ale po sezóně zkrachoval. Po nějakém čase jeho činnost místní zase obnovili a místní chlapy na stadionu pro 6 tisíc fanoušků kopou I.B třídu.
Sportovní areál Drnovice
Sportovní areál v centru Drnovic 2 km západně od Vyškova.
Otevřen byl v roce 1955, hlavní rekonstrukce a výstavby tribun proběhly mezi lety 1993-2001, tedy zlatým věkem drnovického fotbalu.
V roce 1999 zde Česká fotbalová reprezentace hostila v přátelském utkání Švýcary (výhra 3:0) a o dva roky později Jižní Koreu (výhra 5:0).
Mezi lety 2006 a 2017 stadion s kapacitou 6 616 míst chátral, než se dostal do vlastnictví obce.
Profesionální fotbal se na drnovický trávník vrátil v roce 2021, kdy se do Sportovního areálu přestěhoval klub MFK Vyškov.