25. 4. 2024

Vítěz Ligy mistrů? Tohle o sobě mohou říct jen 4 čeští fotbalisté!

Ve fotbale neexistuje prestižnější klubová trofej než ta „ušatá“ z Ligy mistrů. V její dlouhé historii se s ní jako vítězové mohli „pomazlit“ pouze čtyři Češi.

Pojďme si všechny čtyři české fotbalisty a jejich příběhy připomenout.

#1-2 Milan Baroš a Vladimír Šmicer v roce 2005 s Liverpool FC

Český útočník ve službách Liverpoolu Milan Baroš nastoupil ve finále 2005 proti AC Milán v základní sestavě.

Záložník Vladimír Šmicer se do hry dostal po 23. minutách hry za zraněného Harryho Kewella.

Finálové klání v tureckém Istanbulu se pro Reds vyvíjelo přímo hororově. Už v poločase prohrávali s Rossoneri 0:3 a utkání se zdálo být rozhodnuté.

Jenže ve druhé půli přišel zvrat.

Po přesné hlavičce kapitána Gerrarda se krásnou ranou trefil Vladimír Šmicer, a když o 4 minuty později vybojoval Milan Baroš penaltu, kterou proměnil Xabi Alonso, zavládlo mezi fanoušky Reds nadšení.

Na prodloužení a následné pokutové kopy už nebyl k dispozici Baroš, který v 81. minutě dostal žlutou kartu a kouč Bneítez jej o čtyři minuty později stáhl ze hřiště.

To Vladimír Šmicer v penaltovém rozstřelu proměnil svůj kop ve čtvrté sérii a protože Andrej Ševčenko na straně AC Milán neproměnil, byla to penalta vítězná.

Oba čeští fotbalisté tak zapsali v jednom z nejlegendárnějších finálových zápasů nesmazatelnou stopu.

#3 Marek Jankulovski v roce 2007 s AC Milán

O dva roky později, tedy roku 2007, se finále mezi Liverpoolem a AC Milán opakovalo.

Tentokrát už však na straně Reds chyběli Baroš a Šmicer, kteří mezitím klub opustili. Naopak, česká stopa byla na straně AC Milán v podobě levého obránce Marka Jankulovskiho.

Vendeta se vydařila a na olympijském stadionu v Aténách zvítězil italský tým nad FC Liverpool 2:1, když obě milánské branky vstřelil Filippo Inzaghi.

Jankulovski vydržel na trávníku 79 minut, než jej vystřídal Kaladze.

#4 Petr Čech v roce 2012 s Chelsea

Jedním z hlavních hrdinů při historicky prvním triumfu Chelsea byl i český brankář Petr Čech.

Blues ve finále zdolali Bayern Mnichov na jeho stadionu po penaltovém rozstřelu, ve kterém chytil pokusy Oliče a Schweinsteigra.

První penaltu však Čech chytil už v prodloužení po faulu Drogby na Ribéryho.

Na penaltu šel Arjen Robben, Čechův kamarád a bývalý spoluhráč z Chelsea, ale vystřelil přesně do míst, kam český brankář skákal.