21. 2. 2024

7 faktů, které jste možná nevěděli: Ivan Perišič

Je členem silné chorvatské generace, která dosáhla na stříbrné medaile na Mistrovství světa 2018. Vedle národních hvězd jako jsou Luka Modrič, Ivan Rakitič či Mario Mandžukič se ve světě velkého fotbalu ani Ivan Perišič neztratil. Už léta patří mezi obávané snajpery, kterým ke skórování stačí dát na vteřinu prostor.

1⃣ Jako mladík a dorostenec Hajduku Split stíhal ještě pomáhat svému otci na farmě s kuřaty.

2⃣ Po krátkých anabázích v klubech Sochaux (Francie) a KSV Roeselare (Belgie) si udělal jméno v elitním belgickém týmu Club Bruggy, kde se jako 21letý stal v sezoně 2010/11 stal s 22 zásahy ligovým králem střelců i nejlepším hráčem sezony, byť jeho tým titul nezískal.

3⃣ Nejvydařenější sezonu zažil Perišič v Dortmundu, kde ve své první sezoně (2011/12) získal hned double. 

4⃣ Před svým reprezentačním debutem za chorvatskou reprezentaci v roce 2011 Perišič prohlásil, že na repre trénincích klidně sbírá zatoulané balóny, jen aby dostal šanci zahrát si se svými vzory Niko Kranjcarem a Lukou Modričem.

5⃣ V Dortmundu zažil Perišič krásné časy, ale postupně se dostal v nemilost trenéra Jürgena Kloppa, který se ostře reagoval na Perišičovo postěžování do médií, že nedostává dostatek příležitostí.

„Veřejné kňučení patří do mateřské školy, ne do světa dospělých. Pokud nehraje, měl by jako fotbalový profík zavřít ústa, tvrdě pracovat a přimět tak trenéra, aby ho příště vybral,“ utrousil tehdy Klopp na jeho adresu. V roce 2013 ho prodal do Wolfsburgu.

6⃣ V roce 2015 dostal Perišič možnost ve finále DFB Pokalu vrátit Kloppovi úder, když v dresu Vlků dopomohl společně s Kevine De Bruynem porazit Kloppovu Borussii. Jedna z mnoha Kloppových finálových porážek.

7⃣ Životní zápas odehrál Perišič 11.července 2018, když v semifinále MS v Rusku to byl právě on, kdo sehrál klíčovou roli při výhře nad Anglií, která zajistila Chorvatsku historický postup do finále.

Nejprve srovnal stav, pak sice nastřelil tyč, ale v prodloužení obelstil Kyla Walkera a posadil míč Mario Mandžukičovi, který rozhodl.