22. 2. 2024

Zlínští Ševci v Evropské lize? Jeden gól a dva body!

Zdroj: Depositphotos

Na podzim roku 2017 se fotbalový Zlín dočkal účasti v základní skupině Evropské ligy. Jaká byla?

Příznivou konstalací (vítěz LM i vítěz EL se ze svých soutěží kvalifikovali do Ligy mistrů)se na jaře 2017 stalo, že vítěz MOL Cupu půjde přímo do skupiny Evropské ligy.

Po výhře 1:0 nad Opavou se jím stal na olomouckém Andrově stadionu fotbalový Zlín.

Druhou největší evropskou soutěž museli zlínští rovněž odehrát v olomouckém azylu, jelikož zlínská Letná nevyhovovala požadavkům na pořádání UEFA zápasů.

Los nebyl ke Zlínu zrovna štědrý. Do skupiny schytal těžké, ale ne zrovna moc atraktivní soupeře.

Výjimku mohla tvořit dánská FC Kodaň, doplněná o moldavský Šeriff Tiraspol a ruský Lokomotiv Moskva. Hráči a fanoušci si více přáli konfrontaci s Arsenalem, AC Milán nebo Laziem Řím.

Parta kouče Bohumila Pánika začala svou pouť Evropskou ligou „domácí“ bezbrankovou remízou 0:0. Tiraspol měl více šancí, ovšem v utkání zazářil skvělý brankář Stanislav Dostál, jenž ševce nejedou podržel.

Z ruské metropole Moskvy se však vrátili s prázdnou.  Rozhodl o tom drtivý nápor domácích v úvodních sedmnácti minutách, kdy padly všechny tři branky, jejichž autorem Manuel Fernandes.

Největšího úspěchu se Zlín dočkal ve druhém domácím utkání proti Kodani, se kterou vyválčil remízu 1:1. O první a poslední zlínský gól v Evropské lize se postaral Senegalec Dame Diop.

V Kodani už si dánský mistr vedl o poznání lépe, když vyhrál 3:0. Následná těsná porážka 1:0 v Moldavsku odsoudila Zlín v poslednímu místu.

V závěrečném domácím klání proti ruskému Lokomotivu tak už o nic nešlo a prohra 0:2 nic neřešila.

Zlínští fotbalisté tak při své premiérové účasti v Evropské lize obsadili poslední místo ve skupině.

„Byli jsme slušnými žáky a neulívali jsme se v docházce. Něco jsme se naučili,“ bilancoval Páník působení mužstva v Evropské lize.

Zlín proti konkurenci ztrácel v produktivitě. „Rozdíl byl v kvalitě koncových hráčů,“ uznal Páník.