Zlatan Ibrahimovič: TOP 10 zajímavých faktů, které jste možná nevědělí

Švédský útočník Zlatan Ibrahimovič je jednou z nejpozoruhodnějších osobností historie fotbalu. V médiích plní titulky prakticky každý den a mnoho fotbalových fanoušků jeho životní příběh doslova hltá. Přece jen se však najdou fakta, které jste možná o tomto fotbalistovi netušili. Zde je 10 nejzajímavějších z nich.

#1 Zlatan má vlastní hřiště

Předměstí Malmo s názvem Rosengardu formovala první kroky mladého Ibrahimoviče, syna bosenského otce a chorvatské matky. Když měl šest let, dostal své první kopačky a své první fotbalové souboje svedl na malém hřišti před domem, ve kterém bydlel.

V roce 2007 ve spolupráci s Nike Zlatan hřiště obnovil a zpřístupnil veřejnosti. Kromě jeho siluety a podpisu, jako motivace pro hráče slouží Zlatan výrok: “Tady je mé srdce. Zde je můj příběh. Zde je moje hra. Posuň se dál. Zlatan.”

#2 Zlatan je rekordman

Zlatan právem patří mezi nejlepších fotbalistů současnosti, ale jeho legenda možná bude trvat i po skončení kariéry. Zlatan má totiž na svém kontě několik zajímavých rekordů. Je jediným hráčem, který skóroval v Lize mistrů v dresu šesti různých týmů.

Gól zaznamenal v dresu Ajaxu, Juventusu, Interu, Barcelony, AC Milán i PSG. Celková suma za jeho kariérní prostupy je ve výši 171 milionů eur, čímž je v podstatě nejdražším hráčem historie.

Jako jeden z mála si Zlatan může říct, že vyhrál ligovou soutěž s každým týmem, za který hrál. Už dokonce v rodném Malmo vyhrál ligu, ale na jeho smůlu byla jen druhou nejvyšší. Po tom, jak pomohl Malmo k návratu do nejvyšší soutěže, vyhrál domácí ligu s každým týmem. Dohromady zaznamenal 11 ligových titulů v 13 sezónách.

#3 Zlatan má svůj Burger

Ibra byl ve Francii tak populární, že na jeho počest dokonce pojmenovali i jeden hamburger. Malá kavárna Doddy’s Café vytvořila hamburger s názvem Le Zlatan, který láká svými gigantickými rozměry. Více než 600 gramů masa, čtyři druhy sýra, zelenina a obrovská houska je tak velkým soustem, že kavárna tvrdí: “Ani Chuck Norris by ho nedokázal vejít do úst.”

#4 Zlatan si svoju ženu vybral ještě v dětství

O tom, že si Zlatan plní své sny svědčí fakt, že jeho partnerkou je Helena Seger. Švédská kráska byla v mládí moderátorkou švédské televizní pořady pro děti a tehdy padla do oka mladému Zlatan, který je o 11 let mladší než jeho partnerka. Když měl Zlatan 20 a hrál za Ajax, potkal svou oblíbenkyni na jedné akci. Od té doby jsou spolu a mají dvě děti.

#5 Zlatan je prorok

Zlatan je pánem své budoucnosti. V roce 1997, kdy měl jen 16 let, dostal spolu se svými spolužáky na hodinách angličtiny úkol napsat esej, v níž se měl zamyslet nad tím, kde bude o pět let později. Jak vzpomíná jeho tehdejší učitel, Zlatan napsal, že bude profesionálním fotbalistou v Itálii, bude vydělávat velké peníze, mít vilu u moře a bude bohatý jako troll.

Zlatan se sice o rok sekl, protože do Itálie přestoupil až ve věku 22 let, ale jinak to sedí. K dalším úspěšným předpovědím řadíme zápas v roce 2001 proti Fortune Sittard, když novinářům před zápasem řekl, že skóruje dvakrát. Ve věku 21 let navíc předpověděl, že bude mít dvě děti a oba budou synové. Zlatan prostě ví.

#6 Zlatan má černý pásek v takewondu

Pokud jste si někdy pomysleli, že byste Zlatana nechtěli setkat v černé uličce, vaše obavy byly opodstatněné. Kromě toho, že Ibra vyrostl v tvrdé čtvrti na předměstí Malmo, která ho zocelila, v mládí absolvoval tréninky taekwonda.

Dosáhl dokonce takovou úroveň, díky níž získal černý pásek v tomto sportu. Později obdržel i čestný černý pásek od italského týmu taekwonda. I tento trénink mu pomáhá ve skórování neuvěřitelných gólů.

#7 Zlatan je ve švédském slovníku

Asi nikdo nemůže protestovat proti tomu, že Zlatan je pojem. Rozhodně však nemohou protestovat ve Švédsku, protože Zlatanova jméno jako pojem se skutečně dostalo do slovníku. Sloveso “zlatanera” znamená ve švédštině “dominovat na i mimo hřiště”. Toto se opravdu každému nepodaří.

#8 Zlatanův nejlepší kamarád

Možná se to zdá nereálné, ale i Zlatan má kamaráda na život a na smrt. Když totiž přišel mladý Ibra do Ajaxu Amsterdam, neměl to velmi v hlavě uspořádané.

Utrácel všechny peníze, které vydělal, neměl kde bydlet, s nikým nechtěl být. “Ujal” se ho tehdy stejně starý Brazilec Maxwell, který ho nechal bydlet ve svém amsterdamském bytě. Dva spoluhráči se stali nejlepšími kamarády a to pouto trvá dosud.

Hráli spolu v Ajaxu, Interu Milán, Barceloně a nyní opět brázdí tytéž trávníky v dresu PSG. Maxwell je pro Zlatana nedotknutelný, přesto, že je Zlatanova absolutním protikladem. Sám Zlatan ve svém životopise napsal: “Občas jsem překvapen, že se stal tak dobrým fotbalistou. Dobří chlapci, jak on, to většinou ve fotbale nedotáhl daleko.”

#9 Zlatan ukradl trenérovi kolo

Samotný hráč často v minulosti zmiňoval, že vyrůstající v Rosengardu, nebyl zrovna poslušným mladíkem. To se projevilo i když později hrál v týmu Malmo.

Po jednom z tréninků vyšel ze šatny, ale viděl, že mu někdo ukradl kolo. Neváhal a vzal první, který viděl. V dalších týdnech raději před tréninky kolo odstavil dále od tréninkového centra, aby se nepřišlo na to, že kolo vzal on. Později se zjistilo, že Zlatan úlovek patřil asistentovi trenéra Zlatanova týmu.

#10 Zlatan skoro v Southamptonu

Dnes je Zlatan obrovskou hvězdou světového fotbalu a jedním z nejuznávanějších útočníků historie. Nemuselo tomu být však tak.

Po svém prvním roce v dresu Ajaxu Zlatan musel odolávat, aby se v týmu nizozemského klubu udržel. Funkcionáři a trenéři nebyli spokojeni s jeho výkony, a tak ho chtěli poslat na hostování do průměrného Southamptonu. Zlatan však neustále odmítal a přislíbil, že se zlepší. Stalo se. Zbytek příběhu už znáte.

Instagram did not return a 200.