18. 4. 2024

Zikmund se v Abú Dhabí postaví proti triatlonové světové špičce!

Foto: Jiří Kesl

Co se významu týká, čeká v pátek českého triatlonistu Tomáše Zikmunda největší závod kariéry.

V Abu Dhabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů, totiž začne nová sezona seriálu mistrovství světa WTCS.

Třiadvacetiletý rodák z Příbrami na startu takového závodu ještě nebyl.

Na startovní listinu se Zikmund dostal jako náhrada za Radima Grebíka, který loni ukončil svou závodní kariéru.

Až bude v pátek dopoledne vyvolán na molo, budou na něm už stát například obhájce titulu Leo Bergere, všichni tři olympijští medailisté Kristian Blummenfelt, Alex Yee i Hayden Wild, král ironmanů Gustav Iden, bývalý mistr světa Vincent Luis a x dalších světových jmen.

Celkem se na start sprint triatlonu postaví 60 triatlonistů, veskrze všichni o mnoho zkušenější než Tomáš.

Ví, že je největší outsider, zároveň cítí příležitost, která se nenaskytne každý měsíc, sezonu nebo i kariéru.

Už od rozhovoru před SP v Karlových Varech tuším, že Tomáš je střelec: „Prostě chci závodit s nejlepšími bez ohledu na to, kolikátý mohu dopadnout.“

Změny v přípravě

Na závod odjíždí Tom v dobrém fyzickém rozpoložení. Svěřil se totiž, že po letech konečně absolvoval plnohodnotnou zimní přípravu. Žádné přerušení v podobě školních povinností či zdravotních lapálií.

Svou roli v tom taky sehrála změna v přípravě, která pro Tomáše nyní probíhá centrálně v Brně, kde zároveň studuje sportovní managment a závodí za Here To Win tým.

Tomášovým hlavním koučem je od nové sezóny zkušený Zbyšek Zeman.

Závod v Abu Dhabí Tomášovi navazuje na soustředí s českou triatlonovou repre na Kanárských ostrovech na kterou dohlíží Jan Čelůstka.

Závodní scénář?

Zatímco ve fotbale či hokeji může outsider celý zápas betonovat a v poslední minutě udeřit z protiútoku, ve vytrvalostních sportech na takové scénáře myslet nelze.

V triatlonu neexistují zkratky, a tak šance, že by se Tomáš prohnal kolem Alexe Yeeho prakticky existuje pouze tehdy, pokud britský favorit ošklivě spadne na kole.

Závodí se na tratích 0,75 plavání, 20km na kole a 5km běhu, což hraje Tomášovi do karet. Největší dosavadní úspěchy zatím sbíral na kratších distancích.

V rozhovoru Tomáš prozradil, že v rámci plaveckých tréninků registruje nejlepší časy za posledních 5 sezon.

Pokud tempo nebude příliš ostré, je šance, že by Tom mohl stihnout hlavní balík. Ostatně to se mu podařilo loni na SP ve Valencii.

Na kole se dvacítka jede většinou poměrně ostře, na úniky není čas, takže závody ve sprintu se často rozhodují až na běžecké pětce.

Tu však většina Tomášových soupeřů, na rozdíl od něj, umí běhat pod 3 minuty na kilák. Právě v závěrečné disciplíně zaostává česká mužská repre za světovou špičkou nejvíce.

Každý soupeř, který proběhne cílem po Tomášovi se počítá. Kolik skalpů Tom zapíše?