23. 4. 2024

Závod IndyCar o 5 milionů dolarů stál v roce 2011 život britského pilota!

Zdroj: Depositphotos

Zámořská formulová série IndyCar byla v roce 2011 svědkem tragédie. Po hromadném karambolu zemřel hvězdný britský pilot Dan Wheldon.

Když tehdejší šéf šampionátu IndyCar Randy Bernard v roce 2011 přemýšlel, jak zatraktivnit seriál pro diváky, přišel s nápadem na pětimilionovou prémii. Samozřejmě v amerických dolarech.

Tu si měli mezi sebe rozdělit jeden z fanoušků v hledišti oválu v Las Vegas a jezdec, který by z posledního místa na startu dokázal závěrečný podnik sezony vyhrát.

Snaha získat nějakou světovou hvězdu – třeba z F1 – vyšla naprázdno. Tak se role „stíhače“ ujal šampion IndyCar z roku 2005 Dan Wheldon.

33letý jezdec si ale od prvních tréninků stěžoval, že je jeho vůz asi o pět km/h pomalejší než soupeři. Obával se, že pokud se problém nevyřeší, bude obtížné udržet se svými rivaly na extrémně rychlé trati krok.

To se bohužel potvrdilo i v samotném závodě. V jedenáctém z původně plánovaných 200 kol se Wheldon stal účastníkem hromadné nehody, do níž se přimotalo celkem patnáct monopostů.

Brit byl v té chvíli až na 24. místě. Po levé straně trati se v rychlost 360 km/h  snažil vyhnout vrakovišti, které se před ním vytvořilo.

Jenže trojice vozů mu zablokovala cestu a přes levé zadní kolo Charlieho Kimbala byl Wheldonův stroj doslova katapultován do záchytného plotu.

Odtud vůz pokračoval na sloupek držící plot. Tvrdý naraz rozlomil podvozek. Sloupek pronikl do kokpitu a trefil jezdce do helmy.

Okamžitě na místo zkázy dorazili záchranáři a začali pilota oživovat. Vrtulník pak Wheldona transportoval do nemocnice, kde ale lékaři už jen konstatovali jeho smrt.