23. 4. 2024

WTCS Abu Dhábí: Senzační titul mistra světa získal Francouz Léo Bergere!

Velké finále dlouhé sezony vyhrál v Abu Dhábí trochu senzačně Francouz Léo Bergere, který ovládl i celkové hodnocení seriálu a stal se poprvé v kariéře mistrem světa.

Po srpnovém triumfu na mistrovství Evropy v Mnichově tak 26letý Francouz přidal do své sbírky další cenný triumf.

O to cennější je, že s málokdo počítal.

Celý týden před závodem se totiž řešilo, zda vyhráje vedoucí muž seriálu Hayden Wilde nebo jeho britský kolega Alex Yee.

Plavání v režii Dévaye

Teplota vody v zátoce Yas dosahovala 30 stupňů, takže dle předpokladu nebyly neopreny povoleny.

Jako tradičně se na prvním místě držel maďarský závodník Mark Dévay, který měl za zády tradiční soupeře v podobě Vincenta Luise, Jonathana Brownleeho či Henry Schoemana.

Největší favorit Alex Yee ztrácel po 750 metrech téměř půl minuty, ale ve druhém okruhu zabral, takže jeho ztráta příliš nenarostla.

Výrazně lépe se ve vodě dařilo jeho konkurentovi Wildovi, který zaplaval na své poměry fantasticky a z vody lezl jako patnáctý.

Cyklistika v režii Francouzů

Ani to však nestačilo, aby stačil první cyklistický balík. Ten se ze začátku zformoval jako 14členný.

Ke smůle Yeeho i Wilde v něm nechyběl třetí muž pořadí seriálu Léo Bergere ani jeho dva francouzští kolegové Luis a Le Corre.

Dle předpokladů se snažili vzorně spolupracovat a náskok na hlavní cyklistický balík, ve kterém byla celá řada favoritů včetně Wilda, Yeeho nebo Blummenfelta, narůstal.

Tempo vedoucí skupiny bylo z počátku vražedné a hned pětice závodníků během prvního okruhu odpadla. Hlavní favoriti se však drželi.

Náskok v jednu chvíli činil až 53 vteřin, v závěrečných 15 kilometrech však hlavní peloton ztrátu přeci jenom začal snižovat.

Do druhého depa dojela skupina s triem hvězdných Francouzů, Jonathanem Brownleem či Henri Schoemanem s náskokem 37 vteřin.

Stíhací jízda se nekonala

Nejlepší běžec ve startovním poli Yee neměl při výběhu z druhého depa dobrou pozici a do běhu vyrazil na 31. místě se ztrátou 44 sekund.

Už v prvním okruhu bylo jasné, že Léo Bergere běží na doraz. Závod vedl a měl pět sekund náskok před Brownleem – Yee byl po 2,5km až desátý, 33 sekund za rychlými běžci Geensem a Morganem Pearsonem (USA). Wilde se však zdánlivě trápil.

Po 5 km stále vedl Bergere, 13 sekund před fantasticky běžícím Morganem Pearsonem.

Následovala pětice Luis / Schoeman / Brownlee / Yee / Geens, která jela téměř pohromadě s odstupem 22 sekund. Při vítězství Bergereho se potřeboval Yee dostat na pódium, aby se stal mistrem světa.

Na 7,5 km situace vypadala takto: Bergere vedl, Pearson byl sedm sekund za ním a Yee a Geens byli společně o 25 sekund zpět. Čtrnáctiměsíční sezóna WTCS 2022 se měla rozhodnout v posledních pěti minutách. Epické!

Bergere i přes tlak zezadu neochaboval. Získal první titul WTCS v kariéře a o několik sekund později, když Geens předstihl Yeeho na třetím místě, se stal také mistrem světa. Neuvěřitelné.

Před závodem jsme spočítali, co by bylo potřeba, aby Bergere na konci roku překonal pořadí Maurice Lacroix World Triathlon Championship Series a stal se mistrem světa. Pokud by závod vyhrál, potřeboval by, aby Yee skončil maximálně čtvrtý a Wilde maximálně šestý

Leo závod vyhrál. Alex skončil čtvrtý. Hayden skončil šestý. Tenhle závod zůstane hodně dlouho v paměti.