28. 5. 2024

Willian: Tři měsíce v Arsenalu a toužil jsem odejít!

Brazilec Willian si po příchodu z Chelsea v létě 2020 uvědomil, že chce odejít z Arsenalu, a trvalo mu to jen tři měsíce.

Třiatřicetiletý hráč loni v létě přestoupil mezi Chelsea a Arsenalem, když na Stamford Bridge strávil trofejemi nabitých sedm let, během nichž získal dva tituly v Premier League, FA Cup, Ligový pohár a Evropskou ligu 2019.

Šikovný Brazilec, který byl v západním Londýně miláčkem davů, se spojil s Mikelem Artetou a doufal, že svou formu přenese z jedné části hlavního města do druhé, ale na Emirátech – kde v minulé sezoně zaznamenal jen 16 startů v Premier League – to Willianovi úplně nevyšlo.

Bývalý reprezentant nakonec Arsenal opustil v létě těsně po vzájemném ukončení smlouvy a vrátil se do svého chlapeckého klubu Corinthians, který reprezentoval v raných fázích své kariéry, než v roce 2007 přestoupil do Šachtaru Doněck.

Po svém návratu do Brazílie Willian popsal své působení v Arsenalu jako „nejhorší“ ve své profesionální kariéře a nyní prozradil, že se vzdal „velkých peněz“, aby předčasně ukončil smlouvu a opustil klub.

„Nebyl jsem šťastný, nebyl jsem šťastný. To je důvod, proč jsem nepředváděl výkony. Nechci zacházet do detailů,“ řekl Willian v podcastu Vibe with Five Ria Ferdinanda.

„Když jsem tam přišel, byl jsem šťastný, od začátku jsem měl motivaci, chtěl jsem si vést dobře – nový klub, noví kamarádi, nový projekt. Ale po třech měsících jsem řekl svému agentovi: ‚Prosím, chci odejít‘. Nechci o klubu mluvit špatně, protože je to velký klub. Arsenal má velkou historii. Ve fotbale tam dříve hráli i velcí hráči. Ale nefungovalo to. Bylo to samozřejmě nejtěžší období mé kariéry,“ vzpomíná.

„Byly to velké peníze, kterých jsem se vzdal. Ale někdy peníze nejsou v životě to nejdůležitější. Myslím, že je třeba být šťastný, mít radost z toho, že se každý den ráno probudíte a jdete trénovat. A to jsem neměl.

„Tak jsem si řekl, že s rodinou tady nemůžu zůstat, že tady nejsem šťastný. Musím odejít, najít cestu ven, opustit klub, protože pokud zůstanu, zůstanu stejný. Pro mě je nefér zůstat na místě, kde nechcete zůstat jen kvůli penězům. Pro mě to tak bylo.“

Willian: Chtěl jsem zůstat v Chelsea

Willian dále podrobněji popsal svou touhu zůstat v Cobhamu, ale proslulá politika Chelsea týkající se smluv s hráči „nad 30 let“, kdy hráčům po třicítce nabízí pouze krátkodobé smlouvy, nakonec vedla k tomu, že Brazilec z klubu odešel, protože chtěl smlouvu prodloužit na delší dobu.

„Bylo těžké se rozhodnout, protože jsem chtěl zůstat v Chelsea,“ odpověděl na otázku ohledně svého rozhodnutí přestoupit do Arsenalu.

„Ale chtěl jsem tříletou smlouvu a Chelsea mi řekla: ‚Ne, chceme ti dát dva roky‘. Takže to bylo takhle – oni řekli dva, já řekl tři, oni řekli dva, já řekl tři.

„Na konci sezony jsem se rozhodl, že se připojím k Arsenalu, a také proto, že jsme předtím vedli rozhovory i s Eduem a Mikelem [Artetou]. Ukázali mi dobrý projekt, ukázali mi spoustu dobrých věcí, které chtějí dělat. Bylo to kvůli tomu.

„Říkám dobře, chci tři roky, Arsenal mi chce dát tři roky, chci zůstat v Anglii, chci zůstat v Londýně, moje rodina je v Londýně šťastná, možná je to dobrá příležitost jít tam a pokračovat v tom, co dělám,“ dodává jak se tehdy přestup upekl.