15. 6. 2024

Vyroste z Haalanda nový Zlatan Ibrahimovič?

Střelecké monstrum, viking jako z učebnice a dost možná i nová superstar světového fotbalu. Řeč je o norském teenagerovi Braut Erling Haalandovi, kterého svět právem srovnává s legendárním švédským kanonýrem Zlatanem Ibrahimovičem.

Ve svých 19 letech nasypal letos mladý Nor ve službách RB Salzburg ve 22 zápasech už 28 gólů. Ty další už bude sázet v dresu slavnější Borussie Dortmund.

Měří 194 centimetrů, tedy o pouhý centimetr méně než Zlatan, který byl vždy jeho vzorem: „Měl jsem hodně vzorů ke kterým jsem vzhlížel, ale Zlatan byl ten největší. Ten způsob, jakým se stal tím kým je a jakým hraje – a je ze Skandinávie. Někdo to po něm musí převzít.“

Srovnání se Zlatanem se opravdu nabízí. Oba hráči totiž ve hře těží z podobných aspektů. Jejich mohutná tělesná konstrukce je předurčuje k využívání fyzické síly a dobré kontroly na balónu. Jako typičtí hrotový útočníci jsou před bránou nejen nekompromisní, ale v řešení situací i hodně flexibilní. Stejně jako Zlatanovi, ani Haalnadovi nechybí pořádná dávka sebedůvěry, která je k hvězdné kariéře potřebná.

Ibrahimovič v kariéře nastupoval za slavné kluby jako Barcelona, Manchester United, PSG, Juventus či AC Milán, kam se teď po letech v Americe na sklonku kariéry vrací. Drzý mladíček Haaland má našlápnuto, aby šel podobným směrem, i když jeho nejdivočejší sen top kluby nezahrnuje. Jaký?

Jasně, chce se stát nejlepším fotbalistou na světě, překonat svého otce v počtu startů v Premier League (181 zápasů), ale taky bych chtěl by jednou vystřílet anglický titul pro Leeds United. Druholigový klub, kde strávil největší část kariéry jeho otec Alf-Inge Haaland. Anglie, země fotbalu zaslíbená, si však na Haalanda juniora bude muset nějaký ten čas počkat, jelikož ten se nyní vydal na misi v Borussii Dortmund, která už 8 let touží po německém titulu.