4. 5. 2024

Vlažný rozjezd, pak pohodová výhra. Češi na úvod MS porazili Británii!

Zdroj: Freepik

Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa ve Finsku výhrou 5:1 nad Velkou Británií. Debut na šampinátu ozdobili gólem David Jiříček a Jiří Černoch. Brankář Lukáš Dostál při své premiéře na turnaji přišel o čisté konto až v závěru. Dva góly a přihrávku zaznamenal Matěj Blümel.

První třetina byla o nervozitě i o trpělivosti. Dvě chyby vyrobil osmnáctiletý benjamínek v obraně David Jiříček, po kterých se Britové hnali na chytajícího Dostála, leč neuspěli.

Čechy trápili nepřesné přihrávky, kompaktní defenzíva soupeře i laciné ztráty puků, jak se to kupříkladu přihodilo zkušenému Filipu Hronkovi. Chybělo i víc střelby, vždyť po prvních dvaceti minutách byl počet pokusů na branku 7:6.

Jedinou lajnou, která dokázala trvale dostat Brity pod tlak, byla ta Hertlova s Vránou a Smejkalem na křídlech. A právě Hertl měl po výtečné kombinaci se svými parťáky v 10. minutě solidní příležitost.

Jisté procitnutí přinesla až druhá dvacetiminutovka, ve které Čechy nakopla přesilovka. Krejčí při ní trefil tyčku, dvě solidní šance měl Vrána, ale bezbrankový stav zmizel z ukazatelů až ve 28. minutě.

Červenka na modré našel Krejčího, jenž rychle poslal žabku na Blümela a ten našel mezeru mezi betony brankáře Bownse.

O minutu později mohl vyrovnat Neilson, ale trefil pouze břevno, aby se štěstí za chvíli pro změnu přiklonilo k Britům.

Puk se po Červenkově trestném střílení odrazil od obou tyček, a když už se šoural za branku, soupeřův brankář zasáhl. O šest vteřin později se ale už Češi dočkali, když Jakub Flek bruslí tečoval nahození Ščotky.

Byla to částečná ukázka reprezentační proměny, protože chození před branku a stínění gólmanům národní tým v posledních letech postrádal.

Definitivní uklidnění přišlo na počátku závěrečného dějství, kdy využil přesilovku ostrou ranou Jiříček a arénou v Tampere se hned rozezněl diskotékový cajdák od Maxim Turbulenc. Britům už pak došli síly.

Rázem jejich v obraně byla okna, prohrávali osobní souboj a Češi se častokrát na dlouho nastěhovali do jejich pásma. Ve 47. minutě zvýšil Jiří Černoch na 4:0 a za další dvě minuty po milimetrovém pasu Červenky přidal svůj druhý gól Blümel.

V neděli Češi narazí na Švédsko a do branky tentokrát nejspíš naskočí Karel Vejmelka.