25. 5. 2024

Velká pardubická aneb kdo vítězil v největším dostihovém závodu sezony!

Zdroj: Depositphotos

Historie legendárního dostihu se píše už od roku 1874. Koně musí na trati dlouhé 6900 metrů překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě.

Pojďme si připomenout poslední vítězné koně a jejich žokeje tohoto populárního dostihu.

#2022 Vavříny pro Matuského se Spexem, závod dokončilo jen osm koní

Velkou pardubickou vyhrál osmiletý hnědák Mr Spex před favorizovaným obhájcem prvenství Talentem a Sacamirem.

Zástupce stáje Lokotrans dovedl k vítězství slovenský žokej Lukáš Matuský, který slavnou steeplechase ovládl podruhé. Předloni triumfoval v sedle Hegnuse.

Mr Spex, který patřil s kurzem 9:1 mezi favority, vylepšil třetí místo z loňska, kdy ve Velké pardubické debutoval.

„Mr Spex je borec, super jsem se svezl. Ze začátku byl na ty skoky takový čumivý, ale vím, že si to stejně udělá po svém, tak jsem mu do toho nekafral,“ řekl Matuský v rozhovoru České televizi.

Ve 132. ročníku Velké pardubické startovalo 15 koní, do cíle jich doběhlo osm. Na Velkém Taxisově příkopu spadli bělouš Star a Imphal s žokejem Jaroslavem Myškou, který při dvacáté účasti opět marně usiloval o vítězství.

#2021 První senzačně Talent s žokejem Složilem

Vítězný Talent, jehož k největšímu triumfu v kariéře dovedl teprve třiadvacetiletý Složil mladší, měl kurz 25:1.

Velkou pardubickou zvládl v čase 9:12,79 minuty. Jen šestkrát v historii se běželo rychleji, rekord 8:56,01 drží Ribelino z roku 2015.

Desetiletý ryzák a svěřenec trenérky Hany Kabelkové v cílové rovince svedl souboj s Evženem s Jaroslavem Myškou.

Jako třetí skončil Mr Spex v sedle s Janem Kratochvílem. Slavný závod poznamenalo několik pádů, do cíle se dostalo jen devět koní z osmnácti.

#2020 Závod ovládl kůň Hegnus. Váňovi koně spadli na Taxisu, jeden nepřežil

Sto třicátý ročník si podmanil slovenský žokej Lukáš Matuský s koněm Hegnusem.

Závod se vůbec nevydařil legendárnímu trenérovi Josefu Váňovi, jehož dva koně No Time To Lose a Sottovento spadli na Taxisově příkopu. Druhý jmenovaný kůň následkům zranění podlehl.

Hegnus po brzkém útoku v cílové rovince vyhrál o jednu a čtvrt délky před Playerem, který v těsném souboji o druhé místo porazil o hlavu slovenského účastníka Vanduala.

Na Irské lavici skončil dostih pro All Scatera s Veronikou Řezáčovou-Škvařilovou, která se postavila na start jako osmá žena v historii.

Slavný dostih se musel kvůli opatření proti šíření koronaviru konat bez diváků a měl sníženou dotaci na tři miliony korun. Do cíle doběhlo 13 z 18 koní.