17. 5. 2024

Vejmelka to zavřel a Blümel rozhodl. Češi jsou po výhře 1:0 nad USA ve čtvrtfinále!

Po jedenácti letech udržel český brankář v zápase proti USA čisté konto. Matěj Blümel rozhodl o výhře národního týmu gólem již v osmé minutě, Karel Vejmelka to zavřel a ani jeden český hráč se gólově neprosadil. V předposledním utkání skupiny Češi vyhráli 1:0 a budou nejhůře na třetím místě ve skupině.

V prvních pěti minutách byl vyloučen Tomáš Hertl, Američané se hned dostali do kombinace a v první nebezpečné akci byl Galchenyuk. Ten z pravého kruhu střílel jen do Vejmelky.

Následně se ale národní tým dostal do vedení. Luke Hughes trefil Zohornu, který vyslal do úniku Matěje Blümela. Ten udělal kličku Swaymanovi a poslal národní tým do vedení.

Češi byli nadále aktivní, od modré to zkoušel například Krejčí. Swayman ale svůj celek podržel. Na začátku poslední pětiminutovky zkoušel tečovat puk před Vejmelkou Bellows, ale jednička Arizony byla pozorná. Pastrňák pak neskutečně našel Krejčího u pravé tyčky, olomoucká hvězda ale zakončila jen do brankové konstrukce.

V závěru první části mohl vyrovnat Boldy, ale jeho bekhend před brankou skončil jen na tyčce branky Karla Vejmelky. Ve druhé části hráli Češi opět hodně defenzivně, v oslabení musel řešit nebezpečnou střelu Schmidta brankář Vejmelka. Pak krásně poslal do úniku Smejkala Vrána, který mu přihrál fotbalovým stylem. Útočník působící ve Finsku ale nezakončil kvůli obrannému zákroku.

V závěru druhé části měl národní tým první přesilovou hru, kde byl v nejzajímavější pozici Červenka, který dostával přihrávku od Hronka. Kapitán reprezentace ale nezakončil ideálně. Po skončení početní výhody dostal přihrávku zpoza branky Vrána, ale ten ze slotu střílel jen do masky amerického brankáře.

Hned na startu třetí části si připsal zákrok Vejmelka, následně loktem ošklivě sestřelil Šimka útočník Bellows a sudí diskutovali o trestu pro hráče Islanders. Sudí nakonec vyloučili amerického hráče na pět minut. Na startu dlouhé přesilovky střílel u levé tyčky Krejčí, ale ten zakončoval jen do betonu brankáře Swaymana.

Již ve druhé polovině přesilové hry střílel z pravého kruhu vedle Pastrňák, který vzápětí našel Krejčího. Jeho rána z mezikruží ale skončila na těle bránícího hráče v brankovišti. Klid na české hokejky mohl dát kanonýr Pastrňák, ale ten u levé tyčky střílel do vyrážečky skvěle přesouvajícího se Swaymana.

Čechy mohl zaskočit Adam Gaudette, který se dostal k volnému kotouči na pravé straně, odkud mohl střílet do prázdné branky. Černou gumu ale minul. Následně opustil ledovou plochu Filip Hronek, jehož trefil puk do obličeje. Šest minut před koncem třetí části oslabil tým Matěj Stránský, ale největší šanci měl Jakub Flek v oslabení. Rána z pravé strany ale gólem neskončila.

V poslední minutě a půl hrály USA powerplay a do první nebezpečné šance se dostal Tynan, který ale střílel do brankáře Vejmelky. Češi se pak pokusili o trefení prázdné branky, ale byly z toho pouze zakázaná uvolnění. Díky čistému kontu brankáře Vejmelky tak národní tým vyhrál 1:0 a postoupil do čtvrtfinále. Nejhůře bude celek Jalonena třetí.