16. 4. 2024

Vejmelka a Vaněček vychytali v NHL výhry, skórovali Sedlák a Chytil!

Zdroj: Freepik

Brankář Karel Vejmelka zneškodnil v úterním utkání NHL 32 střel, dovedl hokejisty Arizony k výhře 4:1 v Buffalu a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Vítězství vychytal také Vítek Vaněček.

Českou stoupu měly oba góly Detroitu, který doma prohrál s Montrealem 2:3 po nájezdech.

První branku připravil Dominik Kubalík, jenž bodoval počtvrté za sebou (2+3), a u druhé trefy asistoval Filip Hronek.

Přihrávku zaznamenal také David Kämpf při prohře Toronta 3:4 v prodloužení s Vegas. Golden Knights zvítězili poosmé v řadě a vedou NHL.

Vejmelka si připsal v listopadu vítězství ve všech třech zápasech, ve kterých nastoupil od úvodní minuty.

V Buffalu jej překonal jen v 15. minutě Tage Thompson, který v přesilové hře vyrovnal švihem z pravého kruhu ke vzdálenější tyči.

Český gólman, jehož v utkání dvakrát zachránila i tyč, zastavil v dalším průběhu všech 22 střel.

„Odehráli jsme dobrý zápas proti jednomu z aktuálně nejlepších týmů soutěže. Zasloužili jsme si vyhrát,“ pochvaloval si Vejmelka, který loni v říjnu debutoval v NHL právě na ledě Buffala.

Jeho výkon ocenil i kouč Arizony Andre Tourigny.

„Předvedl klíčové zákroky v klíčových momentech. Měli skvělé šance, ale několikrát je s klidem zastavil, jako by nešlo o nic složitého.“

Nejlepší zákrok předvedl Vejmelka v 57. minutě, zblízka na něj nevyzrál za stavu 1:3 Rasmus Asplund.

„Klobouk dolů před jejich gólmanem. Nicméně si myslím, že jsme mu zjednodušili práci. Měli jsme mu více clonit, více chodit před branku a vytvářet tam závary,“ prohlásil Thompson, autor jediné branky.

New Jersey vyhrálo posedmé v řadě a v šesti zápasech chytal Vaněček.

Český brankář inkasoval v Calgary jako první, v přesilové hře jej překonal Nazem Kadri. Rozhodčí poté neuznali Devils dva góly, než v prostřední třetině otočili skóre Ryan Graves a Dougie Hamilton.

Podruhé Vaněček kapituloval ve 46. minutě, v další přesilové hře vyrovnal milimetrovou střelou Tyler Toffoli. Zápas rozhodl z rychlého protiútoku Nico Hischier v čase 51:50.

„Když jsme to potřebovali, předvedl důležitý zákrok,“ pochválil Vaněčka trenér New Jersey Lindy Ruff.

Kouč vyzdvihl, jak český brankář chytil nataženým betonem gólovou dorážku Eliase Lindholma za stavu 1:1.

„To byl pravděpodobně zákrok, který nám pomohl vyhrát zápas,“ podotkl. Calgary prohrálo pošesté za sebou a jeho gólman Daniel Vladař plnil v utkání roli náhradníka.

Ve Filadelfii padl první gól až ve 31. minutě a do konce druhé třetiny domácí odskočili na 3:0. St. Louis snížilo na začátku třetího dějství, ale za 82 sekund kontroval Sedlák.

Český centr zůstal před brankou volný, dostal puk a zády ke gólmanovi jej poslal bekhendem podél levého betonu k tyčce. Sedlák, který strávil předchozí tři sezony v KHL, se prosadil v zámoří poprvé od 18. února 2019.

Kouč Flyers John Tortorella označil jeho trefu za klíčový moment zápasu.

„Trošku jsme polevili, to se stává i jiným týmům, když má takové vedení. Proto se mi líbilo, jak jsme odpověděli, když snížili. Čtvrtý gól byl důležitý, po něm jsme už zápas kontrolovali,“ řekl Tortorella.

St. Louis prohrálo poosmé v řadě v základní hrací době, horší sérii bez bodu v historii klub ještě nezažil.

Chytil vyrovnal střelou z mezikruží a třetím gólem v sezoně odstartoval obrat Rangers na 3:1. Závěrečná třetina ale patřila Islanders, kteří překlopili zápas na svou stranu.

O obrat se postarali Adam Pelech, Brock Nelson a Anders Lee.

Detroit nepotrestal faul jedničky posledního draftu Juraje Slafkovského, který narazil na hrazení Matta Luffa a byl vyloučen na pět minut a do konce zápasu.

„Přesně takové hity chcete z ligy odstranit, protože můžou vést k vážným zraněním. Přesně to se stalo,“ zlobil se kouč Montrealu Derek Lalonde.

Luff má v této sezoně velkou smůlu: před nedávnem schytal zásah pukem do tváře a ránu mu lékaři sešili 16 stehy, tentokrát po zákroku Slafkovského narazil hlavou do hrazení.

Nešťastný moment prožil na ledě Tampy Bay i Evander Kane z Edmontonu.

Po kolizi s Philipem Myersem upadl na led a projíždějící protihráč Pat Maroon mu bruslí způsobil hlubokou tržnou ránu na zápěstí.

Kanadský klub později oznámil, že je Kane ve stabilním stavu a že byl převezen do nemocnice.

I bez něj Oilers zvítězili 3:2, k čemuž přispěl dvěma body Connor McDavid (1+1), který si upevnil vedení v produktivitě NHL (14+15). David Pastrňák z Bostonu je čtvrtý (8+12).

Největší česká sázková kancelář Tipsport rozdává super bonusy i peníze zdarma. Získej 300 kč zdarma se vstupním bonusem až 50 000 Kč a sleduj živé přenosy všech NHL zápasů na TV Tipsport!

Statistika úterních zápasů NHL:

Buffalo – Arizona 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)

Branky: 15. Tage Thompson – 1. Crouse, 18. Maccelli, 43. O´Brien, 58. Keller. Střely na branku: 33:24. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval jeden gól z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 97 procenta. Diváci: 10.296. Hvězdy zápasu: 1. Vejmelka, 2. Maccelli, 3. Keller (všichni Arizona).

Detroit – Montreal 2:3 po sam. nájezdech (1:2, 0:0, 1:0 – 0:0)

Branky: 17. Czarnik (Kubalík), 51. Raymond (Hronek) – 6. a 20. Hoffman, rozhodující sam. nájezd Suzuki. Střely na branku: 43:33. Diváci: 17.033. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Suzuki, 3. Hoffman (všichni Montreal).

NY Rangers – NY Islanders 3:4 (1:1, 2:0, 0:3)

Branky: 12. Chytil, 21. Kreider, 34. Trocheck – 7. Palmieri, 41. Pelech, 53. Nelson, 55. Lee. Střely na branku: 40:26. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri, 2. Lee, 3. Trocheck (všichni NY Islanders).

New Jersey – Calgary 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)

Branky: 26. Graves, 37. Hamilton, 52. Hischier – 12. Kadri, 46. Toffoli. Střely na branku: 20:35. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval dvě branky z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 94,3 procenta. Diváci: 13.096. Hvězdy zápasu: 1. Hischier, 2. Hamilton, 3. Vaněček (všichni New Jersey).

Ottawa – Vancouver 4:6 (2:1, 0:1, 2:4)

Branky: 1. Batherson, 20. Hamonic, 55. Stützle, 58. Giroux – 20. a 42. Horvat, 34. Michejev, 49. Ekman-Larsson, 55. Studnicka, 60. E. Pettersson. Střely na branku: 41:28. Diváci: 13.351. Hvězdy zápasu: 1. Horvat, 2. S. Martin (oba Vancouver), 3. Batherson (Ottawa).

Philadelphia – St. Louis 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)

Branky: 31. Allison, 37. Konecny, 40. Cates, 47. Sedlák, 60. Tippett – 46. R. O´Reilly. Střely na branku: 35:28. Diváci: 15.228. Hvězdy zápasu: 1. Sandström, 2. Cates, 3. Konecny (všichni Philadelphia).

Toronto – Vegas 3:4 v prodl. (1:2, 2:0, 0:1 – 0:1)

Branky: 6. a 37. Liljegren (na první Kämpf), 34. Marner – 52. a 61. R. Smith, 1. Roy, 18. Eichel. Střely na branku: 31:20. Diváci: 18.459. Hvězdy zápasu: 1. R. Smith (Vegas), 2. Liljegren (Toronto), 3. Eichel (Vegas).

Tampa Bay – Edmonton 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)

Branky: 10. Hagel, 41. Killorn – 8. Foegele, 23. McDavid, 25. Draisaitl. Střely na branku: 37:29. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. McDavid (Edmonton), 2. B. Point (Tampa Bay), 3. J. Campbell (Edmonton).

Winnipeg – Dallas 5:1 (0:0, 4:1, 1:0)

Branky: 24. a 27. Scheifele, 25. Dubois, 39. Mäenalanen, 58. Appleton – 24. Robertson. Střely na branku: 33:22. Diváci: 13.847. Hvězdy zápasu: 1. Scheifele, 2. Appleton, 3. Mäenalanen (všichni Winnipeg).

Seattle – Nashville 5:1 (4:0, 0:1, 1:0)

Branky: 1. a 17. Eberle, 8. Borgen, 16. Burakovsky, 59. B. Tanev – 31. F. Forsberg. Střely na branku: 20:25. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Burakovsky, 2. Eberle, 3. Borgen (všichni Seattle).

Los Angeles – Minnesota 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka: 54. Vilardi. Střely na branku: 30:21. Diváci: 13.558. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Vilardi (oba Los Angeles), 3. Fleury (Minnesota).

5.Arizona1251635:4611
6.Minnesota1251635:4111