19. 4. 2024

Vaněček udržel v NHL nulu, Patera prožil vítěznou premiéru!

Brankář Vítek Vaněček zastavil v NHL všech 32 střel Caroliny, dovedl hokejisty New Jersey k výhře 3:0 a připsal si třetí nulu v sezoně.

Jiří Patera inkasoval při svém debutu první gól v soutěži od Jakuba Vrány, ale prožil vydařenou premiéru a pomohl Vegas třiceti zákroky k vítězství 5:3 v St. Louis.

Výhru vychytal také Karel Vejmelka, i díky jeho 30 zásahům zdolala Arizona doma Minnesotu 5:4 v prodloužení.

Boston se nadechl v Detroitu za stavu 0:4 k mocnému finiši, ale nakonec prohrál 3:5. Lídrovi NHL nestačily k bodům gól a nahrávka Davida Pastrňáka, jenž byl vyhlášen třetí hvězdou utkání, ani dvě asistence Pavla Zachy.

New Jersey vstřelilo všechny tři branky v úvodních 25 minutách. Skóre otevřel Jack Hughes, po jehož asistencích se v dalším průběhu prosadil dvakrát Jesper Bratt. Oba střelci branek byli vyhlášení prvními dvěma hvězdami zápasu a Vaněček se stal tou třetí.

„Jsem šťastný za takový zápas. Doufám, že se zase rozjedu a budu pokračovat v takových výkonech,“ řekl Vaněček, který v předchozích třech utkáních pustil 13 branek. V souboji dvou nejlepších týmů Metropolitní divize ale zářil. „Máme dobré obránce a šikovné útočníky, kteří umějí dávat góly. Brankář proto nesmí zůstat pozadu a musí vytáhnout dobré zákroky, aby týmu pomohl,“ doplnil.

Vaněček tým opakovaně podržel. Za stavu 0:0 chytil šanci Stefana Noesena v přečíslení dva na jednoho. Těsně před druhou trefou jej z hranice brankoviště nepřekonal Sebastian Aho. Vaněček měl nejvíce práce ve druhé třetině, ve které čelil 14 střelám. Největší příležitost zneškodnil Ahovi, když proti střele zblízka zasáhl lapačkou. Nulu mu už nevzal v 50. minutě ani Jesper Fast z dalšího brejku.

„Nějaké chyby jsme udělali a V předvedl důležité zákroky,“ pochválil trenér Lindy Ruff českého gólmana. „Chyběly nám v předchozích zápasech nějaké zásahy gólmanů navíc a Vaněček dnes odvedl skvělou práci,“ řekl Hughes.

Vrána vyrovnal ve 14. minutě v přesilové hře na 1:1, když dostal od zadního mantinelu přihrávku před branku a překonal Pateru nad vyrážečku. Další dvě branky inkasoval český debutant za stavu 1:3 na přelomu druhé a třetí třetiny: Jordan Kyrou střelou bez přípravy do odkryté branky snížil a Tyler Pitlick tečí vyrovnal na 3:3.

Vítěznou premiéru zařídil Paterovi Pavel Dorofejev, který dal první gól v NHL kuriózním způsobem, když se od jeho přilby odrazil puk do branky. Výhru v závěru pojistil Alex Pietrangelo při risku St. Louis bez gólmana.

„Jsem rád, že jsme vyhráli. Ke konci jsem se trochu obával, aby nevyrovnali, ale odvedli jsme dobrou práci a ustáli to,“ oddechl si Patera. „St. Louis hraje nahoru dolů, snaží se soupeře přečíslovat. To není pro gólmana ideální. Kluci je ale dobře vytlačovali a všechny střely jsem viděl. Hodně mi to usnadnili a pomáhali mi, abych se cítil pohodlně,“ doplnil.

Arizona vedla 1:0 a 2:1, ale Minnesota překonala Vejmelku v rozmezí 19. až 35. minuty třikrát a otočila na 4:2. Coyotes snížili ještě ve druhé třetině trefou Bretta Ritchieho a obrat završil dvěma trefami Clayton Keller. Na výhře měl lví podíl také Barrett Hayton (2+2). Wild i přes prohru bodovali ve třináctém utkání v řadě, čímž vyrovnali klubový rekord.

Zápas v Detroitu se zdál prakticky rozhodnutý v 36. minutě, kdy domácí Adam Erne zvýšil už na 4:0. Za necelé dvě minuty ale vstřelil gól naděje Matt Grzelcyk za asistence Pastrňáka a Zachy. Na začátku třetí třetiny snížil na 2:4 Jake DeBrusk a v 47. minutě Pastrňák prostřelil Villeho Hussa a přiblížil Boston na rozdíl jediné branky.

Český kanonýr vstřelil po Zachově asistenci 46. gól v ročníku a napravil chybu při druhé inkasované brance, kdy ho na útočné modré obral o puk Moritz Seider a v oslabení skóroval. Necelou půlminutu před sirénou při hře hostů bez gólmana rozhodl do prázdné branky Andrew Copp. První hvězdou zápasu byl vyhlášen útočník Detroitu Dylan Larkin (1+2).

Statistika NHL:

Detroit – Boston 5:3 (1:0, 3:1, 1:2)

Branky: 13. Chiasson, 27. Seider, 31. Larkin, 36. Erne, 60. Copp – 37. Grzelcyk (Pastrňák, Zacha), 44. DeBrusk, 47. Pastrňák (Zacha). Střely na branku: 26:34. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Larkin, 2. Seider (oba Detroit), 3. Pastrňák (Boston).

Pittsburgh – NY Rangers 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 – 1:0)

Branky: 7. Rakell, 22. Zucker, 62. Letang – 12. Goodrow, 50. Kreider. Střely na branku: 35:29. Diváci: 18.364. Hvězdy zápasu: 1. Letang, 2. Zucker (oba Pittsburgh), 3. Kreider (NY Rangers).

New Jersey – Carolina 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Branky: 9. a 25. Bratt, 7. J. Hughes. Střely na branku: 23:32. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas a z 32 střel neinkasoval. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes, 2. Bratt, 3. Vaněček (všichni New Jersey).

St. Louis – Vegas 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)

Branky: 14. Vrána, 36. Kyrou, 44. Pitlick – 9. W. Karlsson, 21. Marchessault, 23. Amadio, 46. Dorofejev, 60. Pietrangelo. Střely na branku: 33:31. Jiří Patera odchytal za Vegas celý zápas, inkasoval tři góly z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 90,9 procenta. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Dorofejev (Vegas), 2. Kyrou (St. Louis), 3. W. Karlsson (Vegas).

Tampa Bay – Winnipeg 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)

Branky: 2. Killorn, 31. Cirelli – 11. Schmidt, 22. Niederreiter, 30. Barron. Střely na branku: 35:22. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck (Winnipeg), 2. Cirelli, 3. Hagel (oba Tampa Bay).

Calgary – Ottawa 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)

Branky: 13. Andersson, 19. E. Lindholm, 28. Huberdeau, 34. Hanifin, 46. Lewis – 26. Stützle. Střely na branku: 39:31. Diváci: 17.031. Hvězdy zápasu: 1. E. Lindholm, 2. Huberdeau, 3. Markström (všichni Calgary).

Anaheim – Nashville 4:5 v prodl. (1:2, 1:0, 2:2 – 0:1)

Branky: 16. a 60. McTavish, 25. Vatrano, 58. Terry – 14. a 62. Novak, 10. Tomasino, 42. Sherwood, 54. Trenin. Střely na branku: 37:36. Diváci: 15.098. Hvězdy zápasu: 1. Novak (Nashville), 2. McTavish (Anaheim), 3. Trenin (Nashville).

Arizona – Minnesota 5:4 v prodl. (2:2, 1:2, 1:0 – 1:0)

Branky: 2. a 12. Hayton, 53. a 65. Keller, 39. B. Ritchie – 6. Zuccarello, 19. Reaves, 22. Boldy, 35. Dewar. Střely na branku: 23:34. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval čtyři branky z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 88,2 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Keller, 2. Hayton, 3. B. Ritchie (všichni Arizona).

1.Dallas66361317229:17885
2.Minnesota6738821195:17884