28. 4. 2024

Útočník Koller v bráně? Nebylo zbytí, přesto český dlouhán vychytal Bayern!

Sice branku dal, přesto jeho Borussia Dortmund na tehdejším Olympijském stadionu prohrála s Bayernem Mnichov 1:2.

Pro útočníka Jana Kollera mohl být „Der Klassiker“ z roku 2002 jeden ze zápasů, na který by si po letech možná ani nevzpomněl.

Kdyby… Kdyby za protesty neviděl červenou kartu bankář Jens Lehmann a reprezentační útočník místo něj nezamířil do branky.

Bylo sychravé počasí 9. listopadu roku 2002, kdy se Jan Koller postaral o prvotřídní senzaci ve fotbalovém světě.

Jeho fotky v zašpiněném oranžovém dresu se jmenovkou Lehmann na zádech zaplnily sportovní stránky světových médií, renomovaný magazín Kicker českého dlouhána dokonce vytáhl do sestavy kola.

Nebylo to poprvé, ale mezi brankáři Koller ještě nekraloval.

„Ano, pobavilo mě to. Zvlášť, když Kicker je seriózní časopis,“ usměje se s odstupem času nejlepší střelec reprezentační historie. Na jednu stranu o byla možná provokativní volba, na druhou stranu zcela zasloužená.

Koller dal v sedmé minutě zápasu gól, domácí ovšem dvěma bleskovými údery zápas otočili. Druhá trefa z 66. minuty navíc vytočila gólmana Borussie Jense Lehmanna natolik, že za protesty dostal druhou žlutou kartu. S protože Dortmund už předtím třikrát vystřídal, do branky musel dobrovolník „Dino“.

Před pětašedesáti tisíci diváky se přitom postavil ofenzivní mašině. Skvostná jména plnila soupisku bavorského týmu: Ballack, Santa Cruz, Pizzaro, Salihamidžić nebo Elber. „Máme nejlepší tým v historii,“ těšil se tehdejší šéf velkoklubu Karl-Heinz Rummenigge.

Jenže Koller v brance zářil. Pochytal hned několik střel, balony s přehledem stahoval ze vzduchu. Ani jednu z hvězd Bayernu skórovat nenechal. Ani Michaela Ballacka, který po akci z levé strany zakončoval bombou k tyči. „Super Parade von Jan Koller,“ křičel do mikrofonu nadšený komentátor televize SAT 1.