22. 2. 2024

Uškodil Juventusu? Buffon se opřel do Ronalda!

Juventus prohrál finále Ligy mistrů 2017 s Realem Madrid rozdílem třídy 1:4. Cristiano Ronaldo vstřelil dva góly. O rok později posílil Turín, měl být posledním dílkem skládačky k dosažení evropského úspěchu. Jenže…

Během tříleté éry Portugalce v klubu vypadl italský gigant v Lize mistrů dvakrát v osmifinále a jednou ve čtvrtfinále. Skončil na vrcholu druholigových klubů Ajax, Lyon a FC Porto. V uplynulé sezoně dokonce přišel o devítileté kralování v Serii A. Příčina? Na pětinásobného nejlepšího fotbalistu planety ukazuje mnoho prstů.

„První rok po Ronaldově příchodu měl Juventus šanci vyhrát Ligu mistrů. Nemohl jsem přijít na to, co se stalo,“ řekl pro TUDN bývalý dlouholetý kapitán a idol Juventusu Gianluigi Buffon. První rok Ronalda v Itálii chytal ještě Buffon v PSG, poté se vrátil do Turína.

„Po návratu jsem dva roky pracoval s Ronaldem a dařilo se nám. Myslím si však, že Juventus ztratil DNA týmové práce. Do finále Ligy mistrů 2017 jsme se dostali díky zkušenému týmu, ale především jsme byli jednotní. Po příchodu Ronalda jsme o to přišli,“ dodal brankář Parmy.

Buffon není první, kdo si myslí, že Ronaldova přítomnost v Juventusu měla spíše negativní vliv. V podobném duchu hovořily i obranné pilíře Giorgio Chiellini a Leonardo Bonucci.

Současný trenér „Staré dámy“ Massimiliano Allegri, který Juventus vedl i v první sezoně po Ronaldově příchodu, měl dokonce vedení před svým odchodem v létě 2019 vzkázat: „Zbavte se Ronalda. Brzdí rozvoj týmu i samotného klubu.“

Bývalý prezident klubu Giovanni Gigli se v srpnu letošního roku vyjádřil podobně: „Ronaldův příchod byl chybou. Je to skvělý hráč, ale čím dříve odejde, tím lépe pro Juventus. Poškozuje útočnou hru. Bez něj hraje Juventus jako tým a je mnohem silnější.“

Ronaldo se ještě ten měsíc vrátil do Manchesteru United. Juventus bez něj v Lize mistrů sice vyhrál skupinu před obhájcem titulu Chelsea FC, ale v lize je až pátý s dvanáctibodovou ztrátou na vedoucí Inter Milán.

Ronaldo v 18 zápasech za United vstřelil 13 gólů a na 2 přihrál. Juventusu pomohl ke dvěma ligovým titulům a národnímu poháru.