30. 11. 2022

TOP 8 nejlepších tvůrců hry v historii fotbalu

Být vynikajícím tvůrcem hry je pravděpodobně nejtěžší práce ve fotbale. Muži z našeho dnešního seznamu však tuto zkoušku zvládli na výbornou. Zde je osm nejlepších rozehrávačů, které fotbal pamatuje.

#8 Andrea Pirlo

Na rozdíl od většiny hráčů na tomto seznamu Andrea Pirlo své rozehrávací schopnosti nepředváděl z vrcholu záložního trojúhelníku. Dříve hrával na konzervativnější pozici, jako „regista“ neboli tvůrce hry v hloubi pole.

Jako hluboko ležící tvůrce hry využíval svůj rozsah přihrávek k zakládání útoků z vlastní poloviny. Byl vynikajícím střelcem volných kopů, Pirlovy dlouhé míče byly klamavě přesné a často vedly ke gólovým šancím.

Pirlo, přezdívaný „Maestro“, získal mimo jiné titul mistra světa v roce 2006, dva tituly v Lize mistrů a šest titulů v Serii A.

#7 Xavi

Současný manažer Barcelony Xavi ztělesňoval během svého působení v Barceloně vyrovnanost a přesnost. Vždy byl o krok napřed před svými soupeři, viděl přihrávky a pohyby, které ostatní neviděli.

V letech 1998-2015 fungoval Xavi jako mozek svého milovaného barcelonského týmu. Svým spoluhráčům dával pokyny k pohybu, přihrával jim a v případě potřeby jim míč vracel.

Xaviho rozehrávací schopnosti nebyly okázalé ani samy o sobě nepřitahovaly pozornost. Jeho rozehrávka byla klinická a rozhodná, a to jak pro klub, tak pro zemi.

#6 Andres Iniesta

Andres Iniesta, známý svou kontrolou míče, hbitostí a rovnováhou, byl v letech 2004-2014 pravděpodobně nejlepším útočným záložníkem na světě. Definoval talent a finesy a dokázal se dostat z nejsložitějších situací, aniž by se zapotil.

Iniesta, označovaný za kompletního fotbalistu, dokázal v Barceloně skórovat i asistovat. Dokázal poskytovat hrozivé dlouhé míče a sám se vysunout do volného prostoru.

Vítěz mistrovství světa z roku 2010 využíval svého nízkého těžiště k tomu, aby unikl obráncům, což pro soupeře téměř vždy skončilo špatně.

#5 Ronaldinho

Ronaldinho si možná evropský fotbal neužíval celá desetiletí, ale rozhodně dokázal využít každý svůj okamžik.

Vítěz mistrovství světa z roku 2002 se v Barceloně skutečně prosadil a nakonec v roce 2005 získal Zlatý míč. Díky své bezkonkurenční sbírce triků dokázal Ronaldinho oklamat každou obranu na světě.

Ronaldinho byl vynikající driblér, silný střelec a měl cit pro perfektní přihrávky. Mohl hrát na obou křídlech nebo ve středu hřiště a dokázal být silný na všech útočných pozicích.

A ti 4 nejlepší? 👇

Instagram did not return a 200.