TOP 15 památných zápasů MS ve fotbale

Připomeňme si zápasy, které vešly do dějin fotbalových světových šampionátů.

15.místo: Rumunsko🆚Argentina 3:2🗓1994

Hrdinové ve žlutých dresech se chytili kolem ramen a skákali jako pominutí. Těžko se jim někdo mohl divit, když právě vyřadili Argentinu, finalistu předchozího šampionátu.

„Na ten pocit nikdo z nás nezapomene,“ jásal útočník Ilie Dumitrescu, jenž vstřelil dva góly.

Rumuni v horké Pasadeně postoupili do čtvrtfinále. Tým kolem výjimečného špímachra Hagiho šokoval favorita v úvodní dvacetiminutovce.

Dnes už se nikdo nedozví, jak by zápas dopadl, kdyby dopingoví komisaři nechytili Diega Maradonu s kokainovým nálezem.

⬇ Sestřih zápasu ⬇

14.místo: Severní Korea🆚Portugalsko 3:5 🗓1966

Chápete to z dnešního pohledu? Severní Korea bojovala o semifinále! Hermeticky uzavřená stalinistická země, které vládnou diktátoři, měla dokonale rozehraný turnaj.

A zápas s Portugalskem nebyl jiný – 3:0 v pětadvacáté minutě. „Byli jsme na dně,“ přiznal o čtyřicet let později legendární portugalský útočník Eusebio.

Následně Eusebio dodal: „Ten zápas dal všem fanouškům odpověď na to, který sport je nejkrásnější.“ Favorit spustil v liverpoolském Goodison Parku spustil rychlopalbu, sám Eusebio se trefil čtyřikrát za sebou.

13.místo: Švédsko🆚Brazílie 2:5 🗓1958

Zarostlý psycholog brazilské reprezentace Joao Carvalhaes si na závěrečné soustředění pozval všechny hráče, aby zjistil, jak jsou na tom s koncentrací na fotbal. Nakonec doporučil, aby pánové Garrincha a Pelé na mistrovství světa do Švédska neodjeli, protože první byl prostoduchý a druhý měl názory dítěte.

Naštěstí měl trenér Feola jiný názor, což se projevilo nejen v nádherném finále. Brazilci rychle vymazali švédský náskok, který zařídil Nils Liedholm a začali koncertovat. Garrincha byl nezastavitelný na křídle a sedmnáctiletý Pelé dvakrát skóroval. Výsledkem bylo zlato pro Brazílii!

12.místo: Brazílie🆚Uruguay 1:2 🗓1950

Pelému, budoucímu supermanovi, ještě nebylo deset a už s ním lomcoval vztek. Chtěl slavit a nerozuměl, proč nemůže. Jeho krajané nezvládli zápas, ve kterém vedli 1:0. Zápas, ve kterém byli jednoznačně lepší. Zápas, ze kterého jim stačila remíza, aby na „svém“ mistrovství došli k očekávanému triumfu.

Při tom na zápase fandilo na Maracaná přes 200 tisíc lidí. Největší návštěva v historii fotbalu dodnes! „Všichni si mysleli, že nám naloží, ale my se nechtěli vzdát bez boje,“ pravil Alcides Ghiggia, hubený útočník Uruguaye. Stal se zázrak, což Ghiggia později glosoval: „Nikdo z nás nebyl nervózní, protože jsme neměli co ztratit.“ Výsledkem byl pláč na Maracaná.

11.místo: Německo🆚Francie 3:3, 5:4 na penalty 🗓1982

Dva góly v základním čase, čtyři další v bláznivém prodloužení, dvanáct penalt na závěr. Tu klíčovou neproměnil francouzský stoper Maxime Bossis. Francouzi vedli v prodloužení už 3:1, ale semifinále prohráli. Nakonec nezvládli ani zápas s Poláky o bronz a ze Španělska odjeli s prázdnou.

Navíc proti Němcům přišli o snaživého obránce Patrika Battistona, kterého při nadějném náběhu vražedně sundal brankář Schumacher. Chudák Battiston skončil v bezvědomí s pochroumanou páteří a vyraženými zuby. „Bál jsem se, že to nepřežije,“ řekl francouzský kapitán Michel Platini.

10.místo: Anglie🆚Německo 4:2 po prodloužení 🗓1966

Silná historická stopa. První a doposud poslední titul pro hrdou fotbalovou Anglii. Vybojovaný v prodloužení. Na posvátném stadionu Wembley. Před zraky královny Alžběty. Po hattricku Geoffa Hursta. Po gólu, který viděl jen lajnový rozhodčí Bachramov.

Mimochodem, oranžový míč, se kterým se finále hrálo, nenápadně uzmul německý útočník Haller, protože byl přesvědčený, že na něj Angličané nemají morální právo. Šoupnul ho do krabice a doma schoval do sklepa.

9.místo: Brazílie🆚Itálie 4:1 🗓1970

Možná nejsilnější reprezentační mužstvo všech dob přivezla Brazílie na mundial do Mexika. Pelé, Gérson, Jairzinho, Rivellino, Tostao…Trenér Mário Zagallo těm velmistrům navíc naordinoval dokonalou taktiku. „Byli jsme nezastavitelní,“ viděl kapitán Carlos Alberto.

Ve finále proti pečlivým Italům se to potvrdilo. Brazilci byli jako vítr, který fičel po hřišti a kreslil u toho nádherné obrázky. Vyrovnávací gól, který vstřelil Roberto Boninsegna, byl jen kosmetickou vadou. Zagallo se tím pádem stal prvním mužem, který vyhrál mistrovství světa jako hráč i trenér.

8.místo: Uruguay🆚Ghana 1:1, 4:2 na penalty 🗓2010

To nebyl zápas pro slabé povahy. Šílené drama do poslední vteřiny. Ghana už se viděla v semifinále. Jak by také ne, když si Asamoah Gyan, nejlepší střelec týmu, postavil míč na penaltový puntík. Stačilo proměnit a potrestat zákrok Luise Suaréze, který na brankové čáře zachytil míč rukou.

Uruguayský syčák udělal další lumpárnu, jenže tentokrát spasil svůj tým. Po červené kartě musel ze hřiště a modlil se, aby Gayn neproměnil. Právě to se stalo. Vzteklí Afričané si v následném rozstřelu přestali věřit a vypadli.

7.místo: Nizozemsko🆚Německo 1:2 🗓1974

Vysněné finále. Dva nejlepší celky planety, persona vedle persony. Johan Cruijff, který vedl svůj tulipánový tým, se smál hned po minutě hry. V šestnáctce ho sundal Hoeness a kopala se penalta. Aniž by se Němci, úřadující mistři Evropy, vůbec dotkli míče.

Kouzelný totální fotbal Nizozemců se blížil na vrchol, jenže parta kolem Franze Beckenbauera zápas otočila. „Mělo to tak skončit,“ oddechl si levý obránce Paul Breitner. No, skončit to tak nemuselo, i proto se mnichovské finále dostává mezi nejzajímavější zápasy historie.

6.místo: Argentina🆚Anglie 2:2, 4:3 na penalty🗓1998

Pátá minuta a penalta pro Argentinu – úžasňák Batistuta proměňuje. Devátá minuta a desítka pro Anglii – báječný Shearer se nemýlí. V Saint-Étienne se rozhořela fotbalová válka, po které tekly slzy Angličanům. Přitom po čtvrthodině raketově otočili skóre, když mladý diblík Owen úspěšně zakončil unikátní sólo.

Bohužel po přestávce se nechal vyprovokovat David Beckham, který kopačkou seknul po drsňákovi Simeonem, a penaltové rozstřely , jak známo, bývají pro Anglii na vrcholných turnajích prokletím. Do čtvrtfinále prošel soupeř.

5.místo: Francie🆚Brazílie 1:1, 4:3 na penalty🗓1986

O jednom brazilském koncertu na mexickém šampionátu už byla řeč. Pamatujete? O šestnáct let později nabité mužstvo Kanárků na stejné půde narazilo. Nádherný čtvrtfinálový duel viděla Guadalajara. „Pro celý fotbalový svět je škoda, že do semifinále mohl postoupit jen jeden tým,“ řekl brazilský kouč Tele Santana.

To byla podívaná. Careca střílí gól, Platini vyrovnává, rozhodují nevyzpytatelné penalty, ve kterých u poražených míjejí Sócrates a bombarďák Júlio César. Na Platiniho penaltový trapas se okamžitě zapomnělo…

4.místo: Německo🆚Itálie 0:2 po prodloužení 🗓2006

Za 118 minut nepadl jediný gól. Při semifinále v Dortmundu se ovšem nikdo nenudil. „Bylo jasné, že kdo skóruje jako první, vyhraje,“ uznal tehdejší německý trenér Jürgen Klinsmann. Mohl rozhodnout kdokoli a kdykoli.

Nakonec to byl levý obránce Fabio Grosso, ten nejpodceňovanější hráč ze všech. Když se vzápětí trefil Alessandro Del Piero, nebylo co řešit. Německý sen o triumfu na domácím šampionátu zmizel.

3.místo: Itálie🆚Brazílie 3:2 🗓1982

Byl to nevšední okamžik. Svědectví přinesla Barcelona a hlavní hvězdou se stal Paolo Rossi. Italský útočník, který na začátku mistrovství neměl pevné místo v sestavě, se trefil třikrát. V semifinále pak Polákům šoupnul dva góly, ve finále Němcům jeden.

„Zápas s Brazilci mi změnil život,“ přiznal později. Ten zápas zadupal obvyklou defenzivní taktiku, po které trenér brazilských kouzelníků Tele Santana řekl: „Šli jsme pro zlato a nemáme nic.“ Přitom právě Brazilci byli pokládáni za favority na celkový triumf.

2.místo: Brazílie🆚Německo 1:7 🗓2014

Tohle už se opakovat nikdy nebude. Brazilský masakr! Bez ohledu na to, že vychvalovaný útočník Neymar nemohl hrát kvůli zranění a kapitán Thiago Silva kvůli trestu za žluté karty. „Je to nejhorší chvíle mojí kariéry. Vlastně je to nejhorší chvíle celého mého života,“ uvedl trenér Kanárků Luiz Felipe Scolari.

Brazilci v nažhaveném Belo Horizonte prohrávali o poločase 0:5! Přitom se bojovalo o finále mistrovství světa a Brazílie byla přesvědčena, že doma píše fotbalové dějiny.

1.místo: Itálie🆚Německo 4:3 po prodloužení 🗓1970

Thriller, který se sotva může popsat slovy. Z dnešního pohledu asi namítnete, že se nehrálo v závratném tempu, jenže tehdy to byl vrchol šílenství. Karl-Heinz Schnellinger, paradoxně obránce AC Milán, vyrovnal v nastaveném semifinálovém čase na 1:1.

V nezkrotném prodloužení, které přineslo plno obranných kiksů, padlo hned pět gólů! Ten poslední a vítězný si ve 111. minutě připsal Gianni Rivera, zlatý chlapec italského fotbalu.