28. 3. 2024

TOP 15 nejpamátnějších Eurogólů!

5.místo: Angelos Charisteas, zlatý gól ve finále 2004

Ještě bychom měli zdůraznit, jak se Řekové do finále Eura dostali. V posledních vteřinách prvního prodloužení proti Česku využili pravidla, které pak už nikdy neplatilo. Jmenovalo se stříbrný gól: skóruješ, vyhráváš, druhé prodloužení se nehraje. Stoper Traianos Dellas tehdy ukončil české sny.

Defenzivně laděné Řecko to nakonec dotáhlo až na fotbalový Olymp a zlatý střelec Angelos Charisteas byl tím, kdo se po Basinasově centru z rohového kopu stal řeckým bohem: „ Ten gól mi změnil celý život.“ Tým německého trenéra Rehhagela dokázal zázrak.

4.místo: Oliver Bierhoff, zlatý gól ve finále 1996

Aby se to nepletlo, i tady byli ve hře Češi. Brilantní Poborského lob, o kterém už byla řeč, byl jen předzvěstí. Nakonec se tým trenéra Uhrina postavil v londýnském finále Němcům a díky prudké penaltové ráně Patrika Bergera vedl 1:0. A pak?

Pak přišel v 69. Minutě na plac přehlížený německý náhradník Oliver Bierhoff, statný útočník z Udine. Před zraky královny Alžběty II. Překlopil výsledek na stranu favorita. Hlavou vyrovnal a v prodloužení náhodnou střelou z otočky, kterou brankář Kouba nepochopitelně nechytil, rozhodl.

3.místo: Antonín Panenka, poslední penalta ve finále 1976

A pořád toho není málo. Zase Čechoslováci! Tentokrát jako šampioni, kteří v Bělehradě zaskočili celý svět. Brankář Viktor, kapitán Ondruš, k tomu Čapkovič, Dobiáš, Nehoda, Veselý, Švehlík, Masný nebo Antonín Panenka, který si při závěrečném penaltovém pokusu troufl na bláznivost, jež neměla obdoby.

„Věřil jsem si na tisíc procent. Věděl jsem, že se německý brankář Maier skácí na stranu,“ vzpomíná. A ono jo. Zatímco Maier padal, Panenkův vršovický dloubáček se pomaličku snášel do sítě. Vivat! Panenka se díky tomu dostal do kronik světového fotbalu. I časopis po něm pojmenovali.

2.místo: Éder, jediný gól ve finále 2016

Jeho střela je zatím poslední, která v historii mistrovství Evropy skončila v síti. Stalo se 10. Července 2016 na pařížském stadionu St. Denis. Konkrétně ve 109. minutě. Portugalský náhradník Ederzito António Macedo Lopes, útočník narozený v africkém státě Guinea-Bissau, se opřel do míče a z pětadvaceti metrů vypustil přízemní torpédo.

Francouzský brankář Hugo Lloris na Éderovu přesnou střelu nedosáhl. Portugalsko, i bez zraněného Cristiana Ronalda, dosáhlo na jedinečný úspěch.

1.místo: Marco Van Basten, ve finále 1988

Nejkrásnější volej, který se kdy objevil na evropské scéně. I trenérský mazák Rinus Michels vyskočil z lavičky a nevěřícně se držel za hlavu: Fakt se to stalo? Stalo! Nizozemci vykročili k triumfu nad Sovětským svazem a fenomenální útočník Marco van Basten si vystřelil fotbalovou sochu. Počkal si na Mührenův nekonečný centr z levého křídla, z velkého úhlu ho napálil pravačkou nad ruce brankáře Dasajeva a rozhodl.

I když připouštíme, že ještě důležitější byl první finálový gól Ruuda Gullita, Van Bastennův kop byl magický. Velká škoda, že hráčskou kariéru musel kvůli několika zraněním ukončit ještě před třicátými narozeninami.

Zdroj: Časopis ProFootball