17. 6. 2024

TOP 10 nejpamátnějších momentů v historii amerického sportu!

Zdroj: Depositphotos

Pojďme si připomenout některé z nejdůležitějších okamžiků v historii amerického sportu. Od legend a dynastií tvořících historii až po triumfy, které sjednotily národ.

Tady jsou.

#1 Tiger Woods vyhrává Masters v roce 1997 a objímá otce

Po získání titulu nejmladšího vítěze Masters ve 21 letech (a dominování v jeho prvním vítězství na major s neuvěřitelným náskokem 12 ran), se Woods v emocionálním okamžiku obejmul se svým otcem Earlem, což znamenalo začátek jeho slavné kariéry.

#2 Zázrak na ledě

V pozadí studené války se příběh neohroženého outsidera americké hokejové reprezentace a jejich nepravděpodobné vítězství nad mocnou Sovětskou unií na olympijských hrách v roce 1980 zůstane navždy v srdcích Američanů.

#3 Serena Williamsová vyhrává první Grand Slam

Jedna z nejlepších sportovkyň všech dob, Williamsová získala své první vítězství na Grand Slamu jako 17letá na US Open v roce 1999. Přičítá to jako počátek své kariéry.

Poslední střela Michaela Jordana v dresu Chicago Bulls

#4 Poslední střela Michaela Jordana v dresu Chicago Bulls

Jak by to jinak mohlo skončit? Jordan zajistil triumf svého Chicaga v NBA v roce 1998 (třetí titul Chicago Bulls v řadě a šestý titul v osmi sezónách) díky vítězné střele pár vteřin před koncem.

#5 Jackie Robinson prolomil bariéru barvy pleti

Dne 15. dubna 1947 se Robinson stal prvním Afroameričanem, který hrál v Major League Baseball, když začal na pozici prvního mety pro tým Brooklyn Dodgers. Tím navždy změnil tvář a historii této hry.

#6 ‚Rumble in the Jungle‘

Historická boxerská událost v Kinshase, Zairu, přinesla padlému Muhammadu Alimu vítězství v osmém kole knockoutem nad šampionem těžké váhy Georgem Foremanem a vrátila mu jeho korunu.

#7 Vítězný penaltový kop Brandi Chastainové na Mistrovství světa ve fotbale žen

Po 120 úmorných minutách hry v létě roku 1999 Brandi Chastainová proměnila svůj penaltový kop do pravého horního rohu branky Číny, a tím zajistila týmu USA vítězství na Mistrovství světa ve fotbale žen před 90 000 fanoušky.

Toto vítězství (a následné oslavy v černém sportovním podprsence Nike) se staly zářivým momentem pro ženy ve sportu.

#8 Mary Lou Retton a její dokonalá desítka

Ještě předtím, než se stala senzací na krabičce cereálií Wheaties, 16letá Mary Lou Retton získala na Letních olympijských hrách v roce 1984 dvě dokonalé desítky za svůj výkon na kladině a ve skoku koně.

Stala se tak první Američankou, která získala zlatou medaili v soutěži gymnastek na olympijských hrách.

#9 První nadhoz prezidenta George W. Bushe

Hodinu před prvním zápasem World Series v roce 2001 si prezident George W. Bush oblékl bundu FDNY a vystoupil na kopci v Yankee Stadium. Bylo to pouhých sedm týdnů po útocích 11. září. „Říkal jsem davu, ‚Jsem s vámi, země je s vámi'“, uvedl prezident.

#10 Dokonalá sezona Miami Dolphins

Je rok 1972 a Miami Dolphins, vítězové Super Bowlu, se stávají prvním a dodnes jediným týmem NFL, který prošel celou sezónou i play-off beze ztráty.