17. 4. 2024

TOP 10 fotbalových kuriózit

Na následujících stránkách najdete 100 nejlepších fotbalových kuriózit a po jejich pročtení budete hvězdou každého kvízu.

#1 Nejrychlejší vyloučení

Zřejmě světovým rekordmanem v rychlosti vyloučení je amatérský fotbalista Lee Todd, který v utkání hraném v roce 2000 vydržel na trávníku pouhé dvě vteřiny. Sudí stačil jen fouknout do píšťalky.

Osudnou se mu stala poznámka směrem k rozhodčímu, jež by se do spisovné češtiny dala přeložit jako: „Tyjo, to bylo pěkně nahlas!“

#2 Čtyřikrát Londýn bez Anglie

Pozoruhodnou kuriozitu zažil Londýn 6. února 2007. Ve městě se v jeden den hrály hned 4 mezistátní zápasy – a ani v jedno z nich nenastoupila Anglie. O rekord se postarala utkání Brazílie vs Portugalsko, Ghana vs Nigérie, Řecko vs Korea a Austrálie vs Dánsko.

#3 Koučovat 5 týmů na MS

Srbský světoběžník Bora Milutinovič se stal prvním trenérem, který vedl na mistrovství světa pět týmů: Mexiko (1986), Kostariku (1990), USA (1994), Nigérii (1998) a Čínu (2002). Z toho čtyřikrát se mu podařilo postoupit ze základní skupiny.

#4 Kanonýrem v každé lize

Brazilský útočný fenomén Romário se stal čtrnáctkrát nejlepším střelcem ligy v níž působil. Povedlo se mu to v Brazílii, Nizozemsku i Španělsku.

#5 Defenzivní mistr

Říká se, že kvalitní ofenziva prodává lístky na zápasy, ale kvalitní defenziva vyhrává tituly. Nejlepším příkladem je švédský klub AIK, který se v roce 1998 stal ligovým mistrem, ačkoliv nastřílel nejméně gólů ze všech.

Přesněji zaznamenal 25 tref ve 26 zápasech. Oba týmy, které sestoupily, skórovaly ve 26 případech.

A těch dalších 5? 👇