21. 2. 2024

Tomáš Satoranský: 10 faktů o české hvězdě NBA

Je teprve čtvrtým Čechem, který kdy okusil vůni palubovek slavné americké NBA, nejlepší basketbalové ligy světa. V prestižní soutěži chytil svoji šanci za pačesy. Co jste o šikovném rozehrávači možná nevěděli?

#1 Kluk z Folimanky

Narodil se a vyrůstal v pražské Floře, první basketbalové driblingy pak piloval na Folimance v tílku USK Praha. „Strávil jsem tu celé dětstvím každé odpoledne,“ vzpomíná.

#2 Debut v 15 letech

Když v patnácti nastupoval do české nejvyšší ligy, všichni čekali vystrašeného kluka, který přišel sbírat první minutky, ale Satoranský vlétl mezi chlapy bez respektu a patřičnou dávkou drzosti.

#3 Mistr smeč

Bylo mu pouhých 16 let, když v rámci Mattoni NBL zahrál v All-star-Game a navrch vyhrál prestižní soutěž ve smečování. O rok později se mu podařila obhajoba.

#4 Vzor byl Michael Jordan

Hrát NBA? Nejdříve to byl jen sen. Nejslavnější basketbalovou soutěž reflektoval malý Tomáš jen z televize. Nejvíce pak vzhlížel k Michaelu Jardanovi, hlavně díky filmu Space Jam.

#5 Španělská cesta

Bylo jasné, že česká soutěž mu bude brzy malá co se rozvíjení schopností týče, a tak v osmnácti pláchl do Španělska, kde si udělal jméno, nejprve v dresu Sevilly a následně jako hvězda Barcelony.

#6 Nesnáší porážky

A který sportovec snáší? Ale u Tomáše Satoranského má tahle věta ještě o něco silnější význam. „Bojuju s tím celou kariéru, a nejen v basketbale,“ doznává. Nervy je však třeba držet na uzdě a vyhnout se tzv. „blackoutům“. To Satoranský ví a na téhle stránce osobnosti zapracoval.

#7 Draft

Pro každého velkého basketbalistu, který chce zanechat stopu v NBA je draft velkým okamžikem kariéry. Jednadvacetiletý Satoranský byl draftován týmem z Washingtonu ve druhém kole celkově dvaatřicátý. Ten rok byl nejlépe draftovaným hráčem, který neprošel americkými univerzitnímu týmy.

#8 Styl hry

Satoranský hraje na pozici rozehravače. Mezi jeho přednosti patří vysoká herní inteligence, přehled ve hře vyjádřený kvalitními přihrávkami a týmová bojovnost.

#9 NBA a nejbohatší český sportovec

Odehrát v nejslavnější basktebalové lize světa čtyři celé sezony? To už není náhoda. Satoranský svými výkony v dresu Washingotu Wizzrads dokázal, že do NBA patří a řekl si o novou lukrativní smlouvu s klubem z Chicaga.

#10 Vůdce české repre

Svoje zkušenosti nabité v NBA Satoranský zúročuje v dresu národního výběru, který jezdí reprezentovat s chutí a z lásky k vlasti. Byl jedním z hlavních strůjců senzačního šestého místa na MS v basketbalu 2019.