25. 5. 2024

Nejhorší ligové zranění? Jak Kweuke šlápl na Dosoudila!

Česká nejvyšší fotbalová liga není jen o krásných gólech, velkých zápasech a trofejích. Stejně jako jiné ligy, i zde se psala temná historie. Hororová zranění, korupce v nejvyšších patrech, hooligans v akci. V našem seriálu si postupně představíme nezapomenutelné a temné příběhy, na které by liga nejraději zapomněla.

Psal se 8. květen roku 2013 a v pražské V Generali aréně probíhala semifinálová bitva o Pohár České pošty mezi domácí Spartou a Mladou Boleslaví. Běžela 47.minuta, když šlápl tehdejší útočník pražské Sparty Leonard Kweuke na mladoboleslavského obránce Radka Dosoudila a způsobil mu tak zlomeninu holenní i lýtkové kosti.

Kamerunský útočník Sparty dobíhal dlouhou přihrávku, kterou ale dříve skluzem vystihl stoper Dosoudil. Míč odehrál a Kweuke, který přišel do souboje pozdě, mu prošlápl podrážkou holeň. Od rozhodčího viděl hned červenou kartu a disciplinární komise mu následně udělila nejvyšší trest v historii české fotbalové ligy. Dostal stop na 12 zápasů.

Radek Dosoudil se po hororovém zranění k fotbalu přece jen po roce vrátil, ovšem žádná sláva to už nebyla. Po krátkém angažmá v gruzínském týmu FC Dinamo Tbilisi to zkusil ještě v české lize. V sezoně 2015/16 odkopal 13 zápasů za Příbram. Další sezonu odehrál v dresu třetilogového Vyšehradu a od léta 2017 hraje už jen jako amatér za divizní Zbuzany.

Smutný osud dostihl hříšníka Kweukeho, který po tomto faulu neodehrál za Spartu už ani minutu. Ještě ono léto ze Sparty přestoupil do Turecka. V dresu Rizesporu hraje dodnes a stále střílí důležité branky. Ovšem v prosinci loňského roku ho potkala osobní tragédie. Jeho manželka přišla po autonehodě o nenarozená dvojčata.