17. 5. 2024

Suomi vynulovali Čechy! Porážka, která nebolí?

Zdroj: Freepik

Je to prohra, která ani tak moc nebolí, protože přiřkla pro čtvrtfinále zdánlivě přijatelné Německo. Ale je to taky prohra, která přináší varování, protože hokejová reprezentace byla v duelu proti Finsku (0:3) téměř bezzubá, křečovitá, marně se dostávala skrz fungující defenzivu a především i s pondělním mačem proti USA dala jedinou branku za 120 minut.

Elitní snajpři Pastrňák a Krejčí dva duely gólově mlčí, což je před čtvrtečním duelem s Německem, jehož čas bude upřesněn, znepokojující zpráva.

Do první šance se snažil procpat Pastrňák, který získal puk ve středním pásmu a vypadalo to, že půjde do úniku. Kotouč se mu ale zapletl mezi brusle a nic z toho nebylo.

Příležitost se tak zrodila na druhé straně. Armia v přečíslení hledal Mäenalanena, jenž na přihrávku nedosáhl. Další šanci měl Manninen, ale z bezprostřední příležitosti Langhamera nepřekonal.

Skóre se tak měnilo v desáté minutě. Joel Armia předvedl krásnou individuální akci, při které si pohrál s Ščotkou a zakončil přesně pod horní tyč. A pro české hokejisty bylo ještě hůř v 17. minutě po vyloučení Červenky. Sallinen našel na brankovišti Sakariho Manninena, jenž bez problémů usměrnil kotouč do odkryté klece.

Domácí výběr mohl navýšit vedení ve druhé třetině. Z ničeho nic se zpoza brány vymotal Björninen a puk následně poskakoval kolem levé tyče. Stoprocentní příležitost měl následně Manninen, jenž zakončoval po milimetrově přesné přihrávce Lehtonena. Langhamer si ale připsal parádní zákrok.

Finsko bylo i nadále lepším týmem. Češi ztratili kotouč ve středním pásmu a Pesonen se řítil do situace jeden na jednoho. Jiříček ho ale dobře vystál a vše pojistil dobrým zákrokem Langhamer.

Skandinávský celek přesto odskočil do tříbrankového vedení. Seppälä našel nádherným křižným pasem Toniho Rajalu, jenž zakončoval prakticky do prázdné branky.

Další šanci měl Granlund, který se snažil překonal Langhamera bekhendovou kličkou, ale jeden z českých obránců byl důrazný a finského útočníka k pořádnému zakončení nedostal.

Necelé tři minuty před koncem to český výběr zkoušel v šesti hráčích a dokonce dostal ještě výhodu přesilové hry. K dobré střele z mezikruží se dostal Krejčí, jenže těsně minul.

Češi tak prohráli s Finskem 0:3 a ve skupině B končí na třetím místě. Ve čtvrtek tak na výběr Kariho Jalonena čeká čtvrtfinále s Německem, které se odehraje v Helsinkách. Finsko jako vítěz skupiny půjde na Slovensko.

Finsko – Česko 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Armia (Pesonen), 17. Manninen (Sallinen, Granlund), 36. Rajala (Seppälä, Heiskinen).

Sestava Česka: Langhamer – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, Jiříček, Sklenička – Pastrňák, Krejčí, Červenka – Zohorna, Hertl, Blümel – Vrána, Kämpf, Smejkal – Černoch, Flek, Stránský – Špaček.