25. 4. 2024

Stupně vítězů na Ironmanovi v Jižní Africe obsadili domácí závodníci!

Zdroj: Freepik

Kyle Buckingham v neděli v napínavém finiši závodu IRONMAN South Africa 2022 udržel útočícího Bradleyho Weisse a Matta Trautmana a postaral se v Port Elizabeth o domácí triumf.

Brit Joe Skipper se o vedení dělil už od kola, ale v závodě, který byl kvůli rozbouřenému moři zkrácen na pouhých 700 metrů, se musel spokojit se čtvrtým místem.

Buckingham se během prvních kilometrů dostal do vedení a necelých 10 km před cílem jeho náskok přesáhl minutu.

Weiss však v závěru závodu předvedl úžasný nástup a dostal se na dostřel, přičemž při závěrečné časové kontrole necelé 3 km před cílem ztrácel pouhých 11 sekund.

Přestože se Buckingham – vítěz závodu z roku 2018 – často ohlížel přes rameno, skvěle si udržel vlastní formu a měl v záloze dost sil, aby si ve svém rodném městě připsal slavné vítězství.

Pochopitelně dojatý Kyle v cíli řekl: „Nemůžu uvěřit, že jsem to vyhrál. Byl to ten nejstresovější maraton, jaký jsem kdy musel běžet. Poslední dva kilometry, nevím, kde se ve mně ten běh vzal.

„Je to pro maminku a tatínka, o které jsem přišel (v letech 2018 a 2021) – na to jsem myslel jen v těch posledních 2 km, abych to udělal pro ně a pro svého malého chlapce. Nevzdal jsem to a jsem moc rád, že jsem opět zvítězil.“

Plavání – Malé mezery v kratším formátu

Start byl odložen až na sedmou hodinu ráno místního času v nezvykle chladných podmínkách na toto roční období v Port Elizabeth a silný východní vítr způsobil neklidné vody, což vedlo ke zkrácenému plavání na pouhých 700 metrů.

Není proto divu, že se čelo startovního pole na sebe navázalo a mezi prvními šesti plavci, kteří vylezli z vody, byl rozdíl méně než pět vteřin, přičemž v čele byl Evert Scheltinga s časem 7:54.

Skipper byl dvacátý, ale jeho ztráta byla pod minutu (51 sekund), což znamenalo, že se brzy dostal do centra dění na kole.

Kolo – Skipper se prosazuje

Na začátku cyklistiky se Skipper skutečně prohnal závodním polem, ale sotva se dostal do čela, postihl ho mechanický defekt, který vypadal jako spadlý řetěz.

Zdálo se, že od té chvíle se spokojeně střídá v hlavní skupině, která se brzy zúžila na osm lidí – Jesper Svensson, Skipper, Trautman, Nils Frommhold, Collin Chartier, Samuel Huerzeler, Buckingham a Weiss.

Svensson a Skipper dojeli do druhého depa s odstupem, ale na vedoucí skupinu jim chyběla necelá minuta.

Běh – Weiss se postaral o napínavý souboj

Na začátku běhu se prosadil Buckingham a na závěrečných 10 km si vytvořil náskok něco málo přes minutu před Trautmanem a Weissem.

Nebylo však pochyb o tom, že nejrychlejší z jihoafrické trojice byl Weiss.

Překonal Trautmana, proběhl kolem něj a zaměřil na Buckinghama.

V závěrečném oblouku necelé 3 km před cílem byl rozdíl mezi vedoucí dvojicí 11 sekund a na Trautmana měl k dobru celou minutu.

Buckingham se však nenechal doběhnout a náskok už si nenechal ztenčit.