28. 3. 2024

SP ve Varech: Čeští triatlonisté se neprosadili, zlato bere Maďar Lehmann!

Do závodu mužů nastoupilo nabité pole 70 závodníků, jehož součástí byli také čtyři Češi. Na břeh rolavského koupaliště vybíhal jako první Slovák Varga.

David Martin šel z vody jako 27., Jan Volár 31., Tomáš Zikmund 45. a Radim Grebík 59.

V prvních okruzích cyklistické části se na čele zformovala 21členná skupina, kterou měl nadosah také Jan Volár.

„Odtáhl jsem na kole sám celou úvodní pasáž po rovině, kvůli tomu mi pak ale nezbylo dost sil do kopce, ve kterém jsme je mohli dostihnout. Mrzí mě to, protože kdybych se tam dostal, bojoval bych pak ve zbytku závodu o úplně jiná místa,“ řekl Volár.

Zařadil se tak do druhé početné skupiny, která držela pozice na 22. až 45. místě a ve které pracoval společně s Martinem a Grebíkem – do druhého depa přijeli se ztrátou přibližně 40 vteřin.

Tomáš Zikmund se během cyklistické části postupně propadal a jezdil s velkou ztrátou na konci závodního pole. Běžeckou část pak nedokončil a ze závodu odstoupil.

Jako první vypálil do běžecké části Maďar Csongor Lehmann, který pak zůstal ve vedení s Američanem Matthewem McElroyem a Němcem Lassem Lührsem.

Až v posledních stovkách metrů rozhodl maďarský reprezentant o svém triumfu. Pro stříbro si doběhl McElroy a bronz zůstal německému triatlonistovi.

„O téhle chvíli jsem snil. Karlovarskou trať mám opravdu rád, proto tu závodím už třetí rok v řadě,“ usmíval se v cíli Lehmann.

„Na kole jsme pracovali vážně tvrdě, abychom si udrželi náskok před druhou skupinou. Pak jsem věděl, že v běhu to bude proti McElroyovi a Lührsovi opravdu těžké, protože jsou to skvělí běžci. Proto jsem si řekl, že zkusím nastoupit až v posledních stovkách metrů, což se mi povedlo,“ doplnil mistr světa do 23 let.

Volár vstoupil do desetikilometrového běhu skvěle, když se dokázal rychle posouvat závodním polem vpřed.

„V posledním okruhu už to nebylo úplně ono, takže jsem zase jednu pozici ztratil, ale stejně mám pocit, že dnes jsem toho v běhu víc předvést nemohl,“ řekl Volár, který byl podruhé v řadě v Karlových Varech nejlepším českým mužem.

Po loňském 15. místu si nyní připsal 24. příčku.

Další dva čeští reprezentanti pak doběhli hned za sebou – Grebík proběhl cílovou rovinkou před zaplněnou tribunou jako 41., David Martin byl v cíli na Divadelním náměstí jako 42.

Světový pohár v olympijském triatlonu, Karlovy Vary, 11. září

Muži: 1. Csongor Lehmann (Maď.) 1:51:10, 2. Matthew McElroy (USA) 1:51:20, 3. Lasse Lührs (Něm.) 1:51:42 … 24. Jan Volár 1:54:18, 41. Radim Grebík 1:57:49, 42. David Martin 1:58:20