17. 6. 2024

Slovenský obr Chára kousek od velkého rekordu! Překoná ho?

Slovenský hokejista Zdeno Chára je na prahu dalšího historického milníku. Ve středu v noci by měl nastoupit ke svému 1651. utkání v základní části NHL a vyrovnat tak rekord obránce Chrise Cheliose.

Čtyřiačtyřicetiletý hráč New Yorku Islanders se dotáhne na legendárního amerického zadáka na ledě nováčka NHL Seattle Kraken. Z úcty k Cheliosovi se slovenský obránce před zápasem odmítl k rekordu vyjádřit.

Chára, který 18. března oslaví 45. narozeniny, odehrál v této sezoně za Islanders 42 zápasů, ve kterých nasbíral sedm asistencí a tři plusové body.

Za Islanders, Ottawu Senators, Boston Bruins a Washington Capitals nasbíral celkem 673 bodů za 207 gólů a 466 asistencí. V roce 2009 získal Norrisovu trofej pro nejlepšího obránce NHL a o dva roky později dovedl Boston ke Stanley Cupu.

„Na to, jak byl velký, je pozoruhodné, jak dlouho vydržel a jak efektivní byl po celou svou kariéru. Se Zdenem jsem se několikrát setkal, povídali jsme si o novinkách v lize a podobně. Je to skvělý kluk a spoluhráč. Neříkám, že jsem šťastný, ale vůbec mi nevadí, když překoná můj rekord. Gratuluji mu, je to úžasný výkon,“ řekl Chelios, člen Síně slávy NHL, který 25. ledna oslavil 60. narozeniny, pro nhl.com.

Chára může Cheliosův rekord překonat v pátek večer, kdy Islanders zavítají do San Jose. „Upřímně řečeno, nepřemýšlel jsem o tom, že bych mohl přijít o rekord. Nemyslel jsem na to, že se Zdeno dostane do blízkosti. Rekordy jsou však od toho, aby se překonávaly. Stále budu držet rekord mezi severoamerickými obránci, což je také skvělé,“ dodal Chelios, který během své kariéry třikrát vyhrál Stanley Cup – jednou s Montrealem Canadiens (1986) a dvakrát s Detroitem Red Wings (2002, 2008).

Chára byl draftován týmem Islanders ve třetím kole draftu 1996 z 56. místa. V NHL debutoval 19. listopadu 1997 v detroitské Joe Louis Areně, kde Islanders vyhráli 3:2.

„Nikdy jsem neviděl tak vysokého hokejistu jako Zdeno. Vždycky byl ze všech nejsilnější, i když byl velmi mladý. Snažil jsem se zjistit, jak trénuje, ale v tomhle byl zvláštní. Vždycky tvrdě pracoval, a proto je v lize tak dlouho,“ řekl o Chárovi jeho bývalý spoluhráč z Islanders Bryan McCabe, který je nyní ředitelem pro hráčské záležitosti v týmu Florida Panthers.

Chárův první kouč v NHL byl současný hlavní trenér Dallasu Stars Rick Bowness. Pod jeho vedením odehrál slovenský obránce v sezóně 1997-1998 25 zápasů, v nichž si připsal jednu asistenci a 50 trestných minut.

„Vzpomínám si, že bydlel ve sklepě bytu svého agenta. Když to moje žena Judy zjistila, zavolali jsme ho na večeři. Když se posadil, kolena mu trčela přes stůl. Všechny moje děti se smály, že takového obra ještě neviděly. Zdeno je ale velmi slušný a milý člověk a velký bojovník na ledě. Neustále na sobě pracuje, je to skvělý kluk, který může jít všem příkladem, a já jsem za něj rád,“ řekl Bowness.

Trenér Islanders Barry Trotz je ohromen Chárovým „staromódním“ přístupem k práci a respektem, který projevuje všem členům organizace. „Když pracuje, nesleví vůbec nic. Nevezme si volno, dokud ho k tomu nedonutím,“ řekl Trotz. „Pořád mi říká ‚trenére‘, i když jsem mu řekl, že mi může říkat Barry. Má velký respekt ke všem lidem v klubu, což je v dnešní době vzácné,“ dodal kormidelník Islanders.

Zda bude 24. sezóna pro Cháru poslední, je zatím otevřené. Nejvyšší a nejstarší muž NHL odehraje v průměru 18:29 minut na zápas a stále je platným hráčem ligy. Chára se v Seattlu vyrovná Cheliosovi, který je v historické tabulce střelců na 8. místě. Pokud ho překoná, vyrovná zároveň rekord sedmého Marka Recchiho (1652). Patrick Marleau (1779) vede pořadí hráčů s největším počtem odehraných zápasů v NHL.