20. 6. 2024

Slovenské fiasko v Lize národů má své následky: Škriniar a spol. mohou spadnout do pátého koše!

Zdroj: Depositphotos

Úkol zněl jasně. Slovenští fotbalisté se měli v letošní sezoně vrátit zpátky do divize B, ze které loni spadli. Jejich soupeři ve třetí výkonnostní skupině 3 byly týmy jako Ázerbájdžán, Kazachstán a Bělorusko.

Pokus Slováků o návrat do B-divize však skončil neúspěchem.

Ze šesti zápasů proti slabším soupeřům vyhráli pouze dva, tři prohráli a v posledním remizovali. Díky tomu skončili ve skupině na 3. místě.

Po domácí prohře s Kazachstánem přišel Štefan Tarkovič o post reprezentačního trenéra. Poslední dva zápasy už vedl Ital Francesco Calzona, ale ani v jednom z nich jeho tým nevyhrál.

Neúspěch v Lize národů má své následky. Pozice Slováků při nadcházejícím losování kvalifikace o EURO 2024 (9. října ve Frankfurtu) bude mnohem horší než v nedávné minulosti.

Před kvalifikací na EURO 2012 byli Slováci ještě vylosováni z druhého koše, o čtyři roky později, a ještě o osm let později to bylo ze třetího koše, ale nyní je čeká strmý pád.

Před posledními zápasy aktuálního ročníku Ligy národů se nachází na hranici mezi čtvrtým a pátým košem, což znamená potenciálně těžší skupinu.

V kvalifikaci na EURO 2024 bude hrát 53 zemí. Účastníci budou rozděleni do šesti výkonnostních košů na základě žebříčku Ligy národů před losováním.

V současné době je přihlášeno 55 týmů, ale Německo (pořadatel šampionátu) a Rusko (stále v trestu za napadení Ukrajiny) kvalifikaci hrát nebudou.

Slovensko je po neděli v redukovaném pořadí (bez Německa a Ruska) na 39. místě.

Do čtvrtého koše při losování kvalifikace budou zařazeny týmy na 31. až 40. místě a do pátého koše týmy na 41. až 50. místě. Slováci však mohou v pondělí klesnout v žebříčku ještě níže.

Kromě Kazachstánu a Ázerbájdžánu (účastníci skupiny 3) jsou před Slovenskem také Gruzie, Lucembursko a díky nedělní výhře 2:1 nad Tureckem také Faerské ostrovy.

Předstihnout je mohou ještě další účastníci divize C Ligy národů – Kosovo, Bulharsko, Severní Irsko a Kypr. Pokud se to podaří alespoň dvěma soupeřům, objeví se Slovensko před losem v pátém koši.

Slováci mají v tabulce 7 bodů. Poslední zápas odehrají Bulhaři, kteří mají 6 bodů, v Severní Makedonii. Díky lepšímu skóre je v současné době o sedm bodů před Slovenskem.

Šestibodové Kosovo hostí pětibodový Kypr, takže pokud zápas neskončí remízou, vítěz tohoto utkání jistě přeskočí Slováky v tabulce účastníků divize C. Severní Irsko, které potřebuje v Řecku vyhrát, má také pět bodů.

V kvalifikaci na EURO 2024 budou týmy rozděleny do deseti skupin. Sedm skupin bude pětičlenných a tři skupiny budou šestičlenné.

V tuto chvíli je jisté, že do šestičlenných skupin bude vylosována trojice Andorra, Lichtenštejnsko a San Marino ze šestého koše.