21. 5. 2024

Sláva Ukrajině, radoval se gólový žolík Benficy! A uviděl žlutou kartu…

Zdroj: Freepik

Po šedesáti minutách ho trenér poslal na hřiště, aby pomohl zvrátit nepříznivý průběh zápasu, a svou roli náhradníka splnil dokonale. Po deseti minutách pobytu na hřišti vyrovnal ukrajinský útočník Benfiky Lisabon Roman Jaremčuk na 2:2 v úvodním zápase osmifinále proti Ajaxu.

Mohutný útočník zažil radost ze vstřelené branky jen několik hodin předtím, než ruské tanky začaly překračovat hranice jeho vlasti. Fotbalista rozhodně nezapomněl na své krajany, kteří se ocitli v těžké situaci.

Ihned po vstřelení gólu si svlékl košili, pod kterou měl černé tričko s ukrajinským státním znakem, který pak políbil. V tu chvíli mu bylo pravděpodobně jedno, že automaticky obdržel žlutou kartu.

Před odvetou postavil svůj tým do nadějnější pozice a poslal domů gesto podpory, alespoň v rámci svých možností. Jen několik hodin po vstřelení gólu už Rusko začalo bombardovat Ukrajinu a jeho země byla ve válce.

„Jsem Ukrajinec a jsem na to hrdý. Jsem tisíce kilometrů od své vlasti a chci podpořit všechny, kteří jsou v napětí ve své rodné zemi, teď je čas se sjednotit. Tohle je naše země, naše historie, naše kultura a naše hranice. Chtěl bych poděkovat obráncům země za jejich odvahu. Sláva Ukrajině,“ napsal na Instagramu 26letý rodák ze Lvova.

O den dříve vyslal do světa podobně emotivní vzkaz hráč Manchesteru City Oleksandr Zinčenko.

„Celý civilizovaný svět se bojí o situaci v mojí zemi a já nemohu zůstat pozadu. Na fotce je moje země, kde jsem se narodil a byl vychováván. Její barvy hájím na mezinárodním poli ve sportovních arénách. Moje země patří Ukrajincům a nikdy si ji nikdo nemůže přivlastňovat. Nikdy se nevzdáme. Sláva Ukrajině,“ napsal ukrajinský reprezentant den před invazí na Instagramu k fotografické mapě své země.

Ruský ozbrojený vpád na Ukrajinu jednomyslně odsoudila drtivá většina vyspělého světa včetně zemí EU, USA, Velké Británie či Kanady.