Šimon Koblížek: Za jakými cíli míří nejlepší český aquatlonista?
Kdyby byl aquatlon olympijským sportem, dost možná byste níže četli řádky o mladé olympijské naději pro Hry v Paříži nebo Los Angeles. Jenže není, pravděpodobně dlouho nebude, a tak se olympijské sny většiny Šimonových soupeřů z nedávného mistrovství republiky promítají v triatlonu. Jaká bude jeho cesta?
Titulem mistra české republiky v aquatlonu se může dvaadvacetiletý student farmacie Šimon Koblížek pyšnit teprve týden.
Vybojoval ho na tratích v pražském Chodově, kde si poradil se silnou konkurencí. Tady však zajímavý sportovní příběh teprve začíná…
Mezi sportovní veřejností je aquatlon známý spíše jako doplňkový sport pro triatlonisty. Kombinuje plavání v krytém bazénu s venkovním během.
Většina reprezentantů mluví před startem závodů aquatlonu jako o jakési prověrce formy před sezonou. Ne tak Šimon, ten jde od prvního hrábnutí do vody vyhrát. Tohle jsou jeho závody.
Nejvýraznějších sportovních úspěchů dosáhl právě v aquatlonu a titul mistra republiky v nabité konkurenci řadí hodně vysoko. „Rozhodl můj silný finiš. Věděl jsem že mám na to abych poslední kilometr běžel hodně rychle vzhledem k tomu, jak se závod vyvíjel. Posledních 1,2km jsem běžel v tempu 2:50/km a z tréninku měl jistotu, že to vydržím,“ nechal se Koblížek slyšet exkluzivně pro magazín Fórum Sport.
Jako bývalý plavec patří Šimon k nejlepším plavcům téměř v jakémkoliv startovním poli.
Roli favorita potvrdil i Praze, když se běžeckou trať vydal jako první. Byť už závodně neplave, na triatlonisty většinou pořád stačí.
„Trénuji v oddíle Pk Pardubice u pana Tomáše Roztočila. Tréninky jsou speciálně dělané na delší krauly, což mi vyhovuje. Není až tak důležitá kilometráž, ale skladba tréninku. Netrénuji už plavání jako dříve, ale pořád mi to stačí na to, abych byl při plavecké části mezi nejlepšími,“ prozrazuje Šimon, jak dnes přistupuje ke své bývalé disciplíně.
Nejen triatlonové, ale i aquatlonové závody se rozhodují při běhu a k tomu si Šimon našel momentálně největší cestu:
„Za můj běžecký progres může můj současný trenér Tomáš Plojhar, kterému jsem vděčný za úspěchy za poslední rok a půl. S Tomášem jsme odhalili moje slabiny a na těch jsme intenzivně pracovali a pořád pracujeme.
Každý trénink má jasné zadání a úkol. Naučil mě též i to, že někdy méně je více. Oba víme jak přesně se před závodem připravit. Zvykli jsme si na sebe a v tuto chvíli si neumím představit, že bych trénoval pod někým jiným,“ říká bronzový muž z MS juniorů v aquatlonu.
Šimon je běžecky skutečně komplexně vybaven. Zvládá trojku na dráze hluboko pod devět minut, zároveň si střihne půlmaraton za hodinu a dvanáct minut. Na mistrovství republiky ukázal, že zraje i takticky a ví, kdy kterému soupeři nastoupit.
Už jsem výše psal o Šimonových kvalitách v plavání a běhu, jenže do třídílné skládačky jménem triatlon pořád jeden díl chybí. A tou je cyklistika.
Zatímco v plavání a běhu si Šimon našel silný vztah, do sedla ho to příliš nežene. „Nejsem ochoten obětovat hodiny na kole na úkor běhu nebo plavání,“ říká rázně.
„Každý by měl dělat sport z důvodu toho, že k dané činnosti mám vypěstovaný nějaký vztah, určitým způsobem ho naplňuje. Já si toto našel u plavání a běhu, bohužel se to samé nedá říci o cyklistice,“ vysvětluje svůj postoj.
V minulém roce se Šimon Koblížek zúčastnil triatlonových závodů ze seriálu Českého poháru v Račicích a v Brně. A zatímco ve vodě a v teniskách patřil časy mezi elitu, v sedle silničního speciálu se řadil až mezi třetí desítku.
„Vše bude záviset nejen na tom, jestli si ke kolu najdu tu samou cestu jako k plavání a běhu, ale zda i rozvrh ve škole mi dovolí ještě zvýšit tréninkové dávky,“ vysvětluje s tím, že v triatlonu na zahraniční závody jednoduše nemá.
Do sezony vstupuje s tím, že by rád uspěl na podzimních evropských a světových šampionátech právě v aquatlonu, tentokráte mezi muži.
Šimon nepatří mezi sportovce, kteří hned od mládí vsadili na jednu kartu. Studuje obor farmacie na UK v Hradci Králové a byť má individuální studijní plán, učení je hodně.
„Již teď vím, že mě sport živit nebude. Časem jsem pochopil, že je dobré mít zadní vrátka. Ano, je to sice těžší škola ale studuji podle Individuálního studijního plánu takže tréninky se v rozumné míře dají stíhat. Musel by přijít opravdu velký zlom, abych své rozhodnutí změnil,“ dodává.
Pokud děláte rozhovor se sportovcem, který ještě navíc studuje, ptát se na volný čas bývá úsměvné. „Tréninků i školních povinností je tolik, že buď dělám jedno nebo druhé,“ směje se Šimon.
„Velmi rád cestuji a měním tréninkové destinace. Jak po Česku tak po zahraničí, zejména letadlem. Večer se občas podívám na nějaký film nebo obecně nejlepší relax je spánek. Ten dodržuji ve velké míře. Když to jde, spím i 10 hodin denně.“
Do budoucna bude určitě zajímavé sledovat, kam se vyvine kariéra momentálně nejlepšího českého aquatlonisty. Pokud si najde cestu k cyklistice, minimálně na evropskou triatlonovou úroveň by se mohl dostat velice rychle.
Zároveň s lepšícími se běžeckými časy můžeme Šimona Koblížka brzy potkávat čím dál častěji na atletickém oválu, kde by na delších tratích 5 a 10km rád v budoucnu prorazil na zahraniční scénu.
Aquatlonista Šimon Koblížek může v budoucnu zamíchat kartami na vícero frontách.