21. 5. 2024

Schwarz-Gelbe Bienen: Příběh jediného oficiálního fanklubu Borussie Dortmundu v Česku

Borussie Dortmund, německý velkoklub z vestfálska. Fandí mu lidé po celém světě, fankluby má ve většině zemí Evropy. Těch oficiálním, klubem schválených, je však o něco méně. V Česku a Slovensku doposud operuje jediný. Pojďme se seznámit s jeho příběhem.

Říkají si Schwarz-Gelbe Bienen, tedy černo-žluté vosy, a jsou jediným oficiálním fanklubem Borussie Dortmund v Česku i na Slovensku. Datum fungování celé skupiny se datuje do května roku 2019.

„Začínali jsme s 23 aktivními členy, přičemž nyní je nás okolo čtyřiceti. Rozhodli jsme se připojit právě k oficiálním fanouškovským základnám, jelikož to přináší spoustu výhod,“ vysvětluje zakladatel Ondřej Vašek.

Inspirace u rivala

A jak celý nápad vznikl? „Ze začátku hledala jedna facebooková stránka o Borussii nového admina. Přihlásil jsem se, ale nevzali mě. Trošku mě to štvalo, jelikož jsem chtěl pro BVB dělat víc než jen fandit doma u televize. Později jsme na tuto záležitost zapomněl. V březnu jsem ovšem narazil na Red Dogs, fanklub Bayernu. Hodně mě ze začátku inspirovali, za což bych jim chtěl poděkovat,“ popisuje Vašek.

Po zjištění, že v Česku žádný takový podobný fanklub Borussie Dortmund neexistuje, se nápadu takový vytvořit ujal. Do půl roka se podařilo. „Šlo to rychle také hlavně díky aktivním lidem, kteří se přihlásili,“ doplňuje Vašek. Přidat se k fanklubu může každý, podmínkou je být věrným fanouškem Borussie a podívat se na připíchnutý příspěvek na oficiální facebookové stránce fanklubu.

A ty výhody členství? Tou největší je předobjednání vstupenek na jakýkoli zápas, jejichž množství odpovídá sto členů. Fanklub navíc disponuje 19,09% slevou na produkty oficiálního fanshopu BVB. „V neposlední řadě pak bude jméno každého z nás ve speciální tombole přímo v Dortmundu, kde se soutěží o hodnotné ceny,“ dodává předseda Vašek.

Fanklub BVB čas od času organizuje výjezdy na zápasy Borussie Dortmund do Signal Iduna Parku. Zdroj: fb Schwarz-Gelbe Bienen

Skupina se nejčastěji organizuje přes skupinu na messengeru, kde řeší organizační věci do budoucna. Jedna z nich by mohla být i vlastní vlajka pod kterou jejich čeští a slovenští kolegové již fandí Bayernu v Allianz Aréně. To se však neobejde bez důkladné konzultace přímo s klubem.