20. 5. 2024

Saúdové začali mohutně investovat do tamní ligy! Potká je stejný osud jako Čínu nebo budou konkurovat top 5 ligám?

Zdroj: Depositphotos

Saúdská liga je nejnovějším fenoménem světového fotbalu. V posledním půlroce zaznamenala raketový růst. Na Blízký východ už nechodí pouze vysloužilé hvězdy, ale i hráči, kteří jsou teď na svém vrcholu.

Srovnání s Čínou

Podobný scénář jsme v posledních letech zaznamenali v rámci Číny. Na vrcholu konjukturního cyklu nevěděli Číňané, co s penězi, proto se rozhodli začít masivně investovat do fotbalu.

Jen si vzpomeňte na jména jako Oscar nebo Hulk, kteří byli symbolem čínského megalomanského projektu.

Vysněný plán Si Ťin-Pchinga, nakonec příliš nedopadl. Čínský prezident si přitom vysnil, že jeho země v roce 2050 vyhraje Mistrovství světa ve fotbale.

Projekt tehdy ztroskotal na tom, že čínská fotbalová asociace představila změny, kdy na hřišti současně mohou být pouze 3 zahraniční hráči. Navíc po každém přestupu musel klub zaplatit stoprocentní daň z původní částky přestupu. To všechno v kombinaci s koronavirovou krizí mělo za následek značný pokles čínské ligy.

Hvězdné přestupy

Saúdská Arábie se v roce 2023 rozhodla přijít se skoro identickým scénářem. Hotovou lavinu odstartoval přestup Cristiana Ronalda. Samozřejmě do saúdské ligy přestupovala spousta hráčů už před tímto rokem. Nikdy to ale nebyla tak zvučná jména.

Toto léto se přidalo ještě několik opravdu velkých jmen. Benzema, Milinkovič-Savič, Fofana, Brozovič, Kanté, Koulibaly. Výčet hráčů je opravdu obrovský. Nezdá se navíc, že by v Saúdské Arábii chtěli povolovat.

Peníze jako hlavní motivace

Kvalita ligy se těmito přestupy zákonitě musí zvyšovat. Jenže budou mít hráči zde takovou motivaci se předvést jako v Evropě?

Nalijme si čistého vína. Hlavní důvod, proč zde hráči chodí jsou peníze, které by nikde jinde nedostali. Prostředí zde však není rozhodně tak motivující jako v Evropě.

Hráči dostanou pohádkový plat a už nemají motivaci se posouvat. To je zásadní rozdíl mezi evropským fotbalem, kde panuje jistá hierarchie.

Hráči z menších lig a klubů v Evropě mají obrovskou motivaci, protože chtějí hrát za top kluby, kde nejenom dostanou vysoký plat, ale také si tím pravděpodobně splní svůj dětský sen.

Pokud už hráč během své kariéry dosáhl maxima, tak není příliš na škodu, když si v posledních letech zkusí exotiku a zároveň si vydělá balík. To je třeba případ Cristiana Ronalda, Karima Benzemy a dalších.

Daleko nebezpečnější však je, když hráči odcházejí na svém vrcholu. To jednoznačně ubírá na kvalitě evropskému fotbalu a je to hodně nebezpečný trend. To je příklad Milinkoviče-Saviče nebo Rúbena Nevese.

Dovolím si ale tvrdit, že na evropský fotbal má saúdská liga i jistý pozitivní efekt. Čas od času se evropským top klubům totiž stane, že svého hráče přeplatí. V horším případě ještě ani hráč nepodává výkony hodné klubu. Co pak s takovou situací? Rozvázat smlouvu? Ne.

Saúdská Arábie přinesla právě pro tyto kluby novou alternativu. V rámci Saudian Pro League totiž platí, čím větší jméno tím líp. A je vlastně úplně jedno, že hráč požaduje velký plat. Šejci to zaplatí.

Výhled do budoucnosti

Cristiano Ronaldo se v minulých dnech vyjádřil o tom, že evropské ligy ztrácejí kvalitu. Mediální zájem o tuto ligu si připisuje hlavně na svoje triko.

„Během jednoho roku sem přijde víc a víc top hráčů. Do roka předběhne saúdská liga nizozemskou a tureckou ligu.“, vyjádřil se Ronaldo na adresu Saudian Pro Leauge.

Je zde ale ještě jedna otázka. Lze si všechno jen koupit? Fotbalová kultura v Evropě se buduje už přes sto let a stojí na pevných základech. Pro spoustu fanoušků zde je fotbal jako náboženství, bez kterého by nemohli existovat.

Fotbalová kultura v Saúdské Arábii ani náhodou nedosahuje takové úrovně. Pokud chce v příštích letech konkurovat těm nejlepším evropským soutěžím bude muset překonat ještě spoustu překážek. Je možné, že překážky jí do cesty bude stavět i FIFA.