25. 5. 2024

Roman Hamrlík? Příběh prvního Čecha, který se v NHL stal jedničkou draftu!

Zdroj: Freepik

Bylo léto roku 1992 a v kanadském Montrealu právě probíhal draft mladých hráčů do NHL. Úplně první zaznělo jména českého obránce Romana Hamrlíka. Jaká byla jeho kariéra?

Narodil se v silné generaci 1974 ve Zlíně, kde také dělal (společně s o rok starším bráchou Martinem) své první hokejové krůčky.

Od žáků platil za výjimečný hokejový talent, což poznali i skauti slavné zámořské NHL.

Na draftu v roce 1992 si ho jako jedničku vybrala Tampa Bay.

Hned v první sezoně po draftu nastoupil v základní sestavě a nezklamal. Během svého dalšího působení v Tampě dokázal své ofenzivní schopnosti a stal v té době se jedním z nejuznávanějších beků v lize.

V Tampě se mu herně dařilo a vylepšoval si osobní statistiky, ale do play off se podíval jen jednou a neúspěchy ještě vyvrcholily ve spory s trenérem Terrym Crispem.

V polovině sezony 97/98 se stal součástí velké výměny mezi Tampou a Edmontonem a byl tímto vlastně vysvobozen z ke konci trpěného angažmá.

V únoru 1998 byl členem zlatého českého výběru kouče Ivana Hlinky na na olympijském turnaji v Naganu.

Roman Hamrlík zde gólem uzavřel zápas s Kazachstánem, čímž přispěl k tomu, že českému týmu by stačila v posledním zápase k prvenství ve skupině pouze remíza.

Po zisku zlatých medailí se nadále zvedal kredit Romana Hamrlíka a v nadcházejících dvou sezonách se dostal s týmem do play off, kde Oilers pokaždé vypadli hned ve čtvrtfinále a s kým jiným než s Dallasem. 

A právě když se v Edmontonu stal jedním z leadrů a tahounů mužstva, ses stalo co nikdo nečekal. Před začátkem nové sezony byl vyměněn do Islanders.

Výměna ho zastihla během prázdnin v Čechách a Hamrlík z ní byl velice zklamán a roztrpčen. Nicméně i v New Yorku se stal následně oporou a dařilo se mu navázat na své výkony v dresu Edmonton Oilers.

Během výluky NHL v sezoně 2004/05 se vrátil do rodného Zlína, který svými výkony dotáhl do finále extraligy, kde však nestačil na Pardubice.

V další sezoně už oblékl dres Calgary Flames.

Celkem za dvacet sezon v NHL sehrál 1395 utkání, vystřídal sedm klubů. Po Calgary následovaly ještě štace v Montrealu, Washingtonu a New Yorku Rangers.

Hokejovou kariéru pověsil na hřebík v říjnu 2013 ve svých 39 letech. Nedal ani na naléhání svého otce, který si přál, aby kariéru ukončil doma ve Zlíně.