30. 11. 2023

Robert Lewandowski: Rekord je blízko

Robert Lewandowski? Brankářský alergen. U gólmanů spouští prudkou štítivou reakci. Úzkost, paniku a pocit duševní závrati. Obránci se snaží urputně a s plným nasazením. „Vyvijíme ohromující energii,” zaklínají se. Jenže to nestačí a nakonec složí hlavu do dlaní. „Co na to říct,” vzdychnou těžce. „Uplatňuje právo silnějšího.”

Polský útočník se proměnil v Jestřába. Jinak to popsat nemůžeme. Krouží nad bundesligovou krajinou a za letu vyhlíží kořist. Soupeři jsou pro něj Microtus arvalis. (Hraboš polní).

V minulé sezoně nasázel dohromady 55 gólů (47 utkání). V lize udeřil 34krát (31 zápasů). Popáté kraloval střelcům v Německu. Zafungoval jako hever – zdvihl Bayern do výšin (treble) A zaměstnanci nábytkářských firem kvůli němu dělali přesčasy.

„Úplně nás přetížil,” hlásili. „Potřeboval strašně moc polic, protože získal asi milion cen.” Další řádky nejsou sci-fi, ale realita. V této sezóně zdatnější. Atakuje dokonce letitý primát, o němž loni prohlásil, že je nedotknutelný. Zjevně překvapuje sám sebe.

Bomber Gerd Müller vztyčil několik gólových pomníku. Jedním z nich je 40 tref v jednom ročníku (1971-72). Rekord a světoborný výkon. Mimochodem, Gerd má v moci i druhé a třetí místo, neboli 38 zásahů (1969-70) a 36 (1972/73).

Lewandowského konto zdobí 35 vystřílených nábojů (25 utkání). Před sebou má ještě 8 duelů. Jeho forma a gólový průměr (1,4) naznačují, že stvoří nový mezník a historický zlom. Od října 2020 si připsal čtyři hattricky. Celkem v kariéře vyudil 13 tříbrankových klobásek (vrcholný bundesligový zápis). Sedm mužstev se v této sezóně trefilo méněkrát než RL09 (Schalke, Bielefeld, Köln, Mainz, Hertha, Augsburg a Brémy).

Jürgen Klopp ho označil za nejlepšího fotbalistu, kterého trénoval. „To, co udělal ze svého potencionálu, jak se prosadil, aby se stal hráčem takových kvalit, je neobyčejné. totálně se ponořil do hry. Stal se dokonalým strojem. V každé situaci přesně ví, co musí udělat, kam musím jít. Lewy je totální mašina.”

Zdroj: Časopis Góóoĺ