17. 6. 2024

Rachna kachna to to letělo! Rachůnkova bomba zachránila Čechy ve hře o titul!

Zdroj: Depositphotos

Je to jedna z nejslavnějších tref české hokejové historie, bez níž by reprezentanti nezískali zlato z hokejového šampionátu 2010.

„Rachna kachna, to to letělo!“ jásal do mikrofonu Robert Záruba když obránce Karel Rachůnek dělovkou od modré sedm sekund před koncem vyrovnal semifinále proti Švédům.

Z jeho trefy na 2:2 se stal vlastně kult.

Perfektně symbolizovala nezdolnost podceňované party, kterou na šampionátu v Německu kdekdo odepisoval.

Sestřih gólu 👇

Na kostce nad ledem svítil čas 59:46. 

Švédové právě netrefili prázdnou českou branku a parta okolo trenéra Vladimíra Růžičky před vhazováním v útočném pásmu věděla, že má poslední šanci, jak s nepříznivým stavem 1:2 ještě pohnout.

„Já už jsem nevěřil, 14 vteřin je krátká doba. Stačilo, aby Švédové vyhodili kotouč a my už bychom se do pásma nestihli dostat zpátky. V tu chvíli jsem byl špatný kapitán,“ přiznával Tomáš Rolinek v dokumentu Tým na hraně, který o zlatém šampionátu vyrobila České televize.

Růžička na závěrečné vteřiny třetí periody poslal na led šestici: Rachůnek, Čáslava, Voráček, Hubáček, Klepiš a Vampola. První zádrhel přišel v momentu, kdy Vampolu sudí vykázali z buly. Místo něj šel na vhazování Klepiš, jenže jej prohrál…

„A já už si říkal, že je to špatný,“ připouští současný útočník Kladna, že i on už ztrácel víru v obrat.

Jenže Češi u zadního mantinelu dostali soupeře pod tlak, puk vybojovali a Voráček ho bekhendem, zčásti i trochu naslepo, poslal před branku. Tam si sjel Rachůnek a vší silou jej narval do vinglu…

„Neskutečný zážitek. I pro mě, člověka, který hraje hokej tak dlouho. Tohle byl jasný důkaz, že se člověk nikdy nemá vzdávat, že nikdy žádný zápas není prohraný, dokud nezazní poslední siréna,“ dojímal se gólman českého týmu Tomáš Vokoun poté, co Češi dokonali obrat v nájezdech díky trefám Kašpara s Markem.

„Rachna kachna, to to letělo,“ řval samou radostí Robert Záruba, když pouhých sedm vteřin před třetí sirénou skončila černá guma v síti za zády gólmana Gustavssona.

„A mě zase díky ní lidi víc poznávají a mám víc pozornosti,“ smál se Rachůnek.

„Ve třech dnech jsem měl tolik štěstí…,“ připomínal, že o dva dny předtím dostal během čtvrtfinále s Finy zprávu, že se stal dvojnásobným otcem, když se mu narodila dcera Kačenka. Den po semifinále poté se spoluhráči dopsal ve finále zlatou tečku.

Následující rok si pak Rachůnek zahrál na šampionátu znovu a v Bratislavě pomohl k zisku bronzu. Bylo to však naposledy, kdy oblékl dres národního týmu.

O necelé čtyři měsíce později zahynul při havárii, když se zřítilo letadlo s celým týmem hokejistů Jaroslavle i s jeho krajany Janem Markem a Josefem Vašíčkem.