3. 12. 2024

Případ „zmizení“ tenistky Pcheng Šuaj? WTA se z Číny stáhla, pak se zase vrátila!

Ostře sledovaná kauza začala v roce 2021, kdy hráčka na čínské sociální síti Weibo zveřejnila příspěvek, ve kterém obvinila bývalého čínského vicepremiéra Čanga Kao-liho ze sexuálního obtěžování.

Její status krátce nato smazali a tenistka na několik týdnů zmizela z veřejného života. Celý svět se tehdy ptal, kde je Pcheng Šuaj, a zajímal se o to, zda je sportovkyně v pořádku.

WTA vyzvala k „plnohodnotnému a transparentnímu“ vyšetření situace okolo Pcheng Šuaj a požádala o osobní rozhovor s tenistkou.

Následně pak v prosinci roku 2021 oznámila, že ruší všechny turnaje v Číně, a slíbila, že bojkot bude trvat, dokud její požadavky nebudou splněny.

Své rozhodnutí nezměnila ani po tom, co tenistka opakovaně uvedla, že celá kauza byla jenom „obrovským nedorozuměním“. Čínského pohlavára ze sexuálního obtěžování prý nikdy neobvinila a z veřejného života také nezmizela.

V únoru letošního roku pak WTA oznámila, že obdržela potvrzující zprávy o tom, že Pcheng Šuaj je v pořádku. „Lidé, kteří jsou Pcheng blízcí, nás ujistili, že je v bezpečí a žije se svou rodinou v Pekingu,“ uvedla organizace. Přiznala ovšem, že osobní setkání se dosud uskutečnit nepodařilo.

Po šestnácti měsících, kdy situace uvízla na mrtvém bodě, se WTA nakonec rozhodla přehodnotit své rozhodnutí. Ředitel asociace Steve Simon ve čtvrtek oznámil, že WTA bojkot ruší a v Číně znovu začne organizovat své turnaje.

„Jsme v této situaci už 16 měsíců a jsme přesvědčeni, že v tuto chvíli naše požadavky nebudou splněny,“ uvedl Simon pro BBC Sport. „Pokračovat ve stejné strategii nedává smysl a je potřeba jiný přístup. Doufejme, že se návratem (do Číny, pozn. red.) podaří dosáhnout většího pokroku,“ dodal.

Jak připomíná deník The New York Times, rozhodnutí WTA pozastavit turnaje v Číně bylo spíše symbolické. V letech 2021 a 2022 se v zemi kvůli pandemii covidu-19 nekonaly téměř žádné mezinárodní sportovní akce.

Podle deníku mělo ovšem i přesto velkou váhu, protože světové sportovní asociace často mají tendenci podřizovat se Číně a jejímu ekonomickému vlivu. Pro porovnání: Asociace tenisových profesionálů ATP se nikdy k podobnému kroku jako WTA neodhodlala a své turnaje v Číně nezrušila.

Ženská tenisová asociace uvádí, že je i zpětně na pozici, kterou zaujala a která sklidila potlesk například od organizací na ochranu lidských práv, „hrdá“. Slibuje také, že o bezpečí čínské tenistky bude usilovat i po tom, co obnoví turnaje v Číně.

„Na Pcheng nelze v tomto procesu zapomenout… WTA bude i nadále bojovat za Pcheng a pokrok žen na celém světě,“ uvedla organizace v prohlášení.