7. 6. 2023

Preview Kanada vs Švédsko: Kdo vyhraje malé finále?

Bitva dvou hokejových obrů přichází na řadu už ve čtvrtfinále. Jeden bude muset z kola ven a bude to hodně bolet. Jak si zatím oba výběry vedou, jakou mají vzájemnou historii a kdo je favorit?

Zprávy z Kanady:

Pokud by na Hry jeli hráči z NHL, byla by Kanada jasně největším favoritem, jenže takhle sbírala do své nominace převážně mladé hráče po Evropě a univerzitách.

V dosavadním průběhu turnaje porazila dvakrát Čínu a jednou Německo. Velkou prověrku proti USA hráči javorových listů nezvládli, a proto se budou muset popasovat se silným soupeřem už v ranné fázi turnaje.

Soubor vedený koučem Claudem Julienem prošel do čtvrtfinále i na svých 23. zimních olympijských hrách a bude tak nadále usilovat o svou sedmnáctou medaili.

Tahounem týmu ze země kolébky hokeje může být v souboji s Tre kronor Adam Tambellini ze švédského Rögle, který v osmifinále s Čínou zazářil hattrickem a dvěma asistencemi (se 7 body je nejproduktivnějším mužem turnaje).

Zprávy ze Švédska:

Švédsko proklouzlo mezi elitní osmičku jako nejlepší tým z druhých míst, když v základní skupině C získalo po vítězstvích nad Lotyšskem (3:2) i Slovenskem (4:1) a prohře v prodloužení s Finskem (3:4) sedm bodů.

Reprezentaci Tre Kronor táhl v úvodu olympijského turnaje především čtyřgólový Lucas Wallmark, který má na kontě přes 200 startů v zámořské NHL (převážně v dresu Caroliny Hurricanes). Jestli Švédům v prvních třech duelech na pekingských hrách něco fungovalo, tak to byla přesilová hra.

Svěřenci trenéra Johana Garpenlova ji sice měli méně úspěšnou než Finové a Lotyši, zároveň v ní však nastříleli polovinu ze svých branek (5 z 10 – tj. o jeden gól více než Finsko). Na druhou stranu v oslabení tým vedený kapitánem Antonem Landerem zrovna neexceloval, když při početní nevýhodě inkasoval hned čtyřikrát – spolu s Rusy a Finy nejčastěji na turnaji (ubráněno 69,23 %).

Vzájemná historie:

Ve čtvrtfinále narazí skandinávský celek na Kanadu, což se stane v play off olympijského turnaje teprve potřetí od roku 1992 – předchozí dva duely byly shodně o zlato.

V Lillehameru 1994 zvítězili na nájezdy Švédové a v Soči 2014 jim Kanada porážku vrátila, když opanovala finálový duel poměrem 3:0.

Když se týmy Kanady a Švédska potkaly na vrcholné akci naposledy, bylo to ve finále MS 2017. V německém Kolíně nad Rýnem se tehdy po nájezdech radovali Švédové.

Predikce:

Na první pohled nesmírně vyrovnaný duel mohou rozhodnout maličkosti. Oba celky mají ve svém jádru borce se zkušenostmi z NHL i dravé mladíky z top evropských lig.

Bookmakeři mírně favorizují Kanadu, která ale doposud na turnaji porazila pouze Německo a dvakrát Čínu.