22. 6. 2024

Preview Finsko vs Rusko: Dočkají se Suomi historického zlata? Rusové obhajují!

Finále hokejového turnaje na olympijských hrách je tady! Dočkají se historicky první triumfu na olympijských hrách suverénní Finové? Nebo sborná dokáže obhájit zlato z Pchjongčchangu 2018?

Zprávy z Finska:

Na olympiádě zatím nepoznalo přemožitele. Reprezentační mužstvo Finska vyhrálo svoji skupinu C a v play off si poradilo ve čtvrtfinále se Švýcarskem (5:1) i v semifinále se Slovenskem (2:0).

Týmu uznávaného trenéra Jukky Jalonena, jednomu z top favoritů turnaje, tak chybí poslední krůček k zisku zlatých medailí.

První finský centr Sakari Manninen kraluje bodování turnaje (4+3). Sedm bodů (2+5) nastřádal také křídelník Teema Hartikainen. Procentuálně nejlepším golmanem turnaje je pak Harri Sateri, který proti v semifinále proti Slovensku udržel čisté konto.

Finové mají v Pekingu o poznání efektivnější přesilovku než Rusko (30,77 ku 12,5 procenta), což by mohl být klíčový faktor k zisku historickým zlatých olympijských medailí. Finové totiž olympiádu dosud nevyhráli. Nejblíže byli v Turíně 2066, kde padli ve finále se Švédy.

Zprávy z Ruska:

V boji o titul olympijských šampionů změří síly s Ruským olympijským výborem, jenž je kousek od obhajoby triumfu z Her v Pchjongčchangu 2018.

Coby vítěz skupiny B, kde na závěr už s jistým přímým postupem podlehl 5:6 po prodloužení Česku, ve čtvrtfinále vyřadil Dánsko (3:1) a v semifinále přemohl až po nájezdech houževnaté Švédsko (2:1).

Rusko se na turnaji prezentuje především pevnou defenzivou, která až na zápas s Čechy, nedostala v zápasech více než jednu branku. Branku spolehlivě hájí Ivan Fedotov na jehož zákroky budou i v neděli Rusové spoléhat.

Pokud chtějí Rusové uspět, budou muset zastavit finské přesilovky. Zatímco Finové hrají v početní výhodě skvěle, Rusové v jsou bránění početních nevýhod špatní (pouze 66% ubráněných).

Rusové na turnaji zatím nenašli vyloženého střelce, na jehož gólový příspěvek by se dalo spolehnout. Největší hvězda KHL Vadim Šipačov má zatím bilanci 1+2 a určitě nehraje v nejlepší formě.

Vzájemná historie:

V loňském roce porazilo Finsko Rusy na třech ze čtyř přípravných turnajích. Na velké akci se oba výběry potkaly naposledy na MS 2019 v Bratislavě, kde o postupu Finů do finále rozhodl jediným gólem Marko Antilla, který je v sestavě i nyní.

I při posledním setkání na olympijských hrách v Soči 2014 vyhráli Finové, když ve čtvrtfinále překvapivě zastavili domácí Rusy poměrem 3:1.

Predikce:

Sázkové kanceláře před finále mírně favorizují na turnaji suverénní Finy.