30. 5. 2024

Preview Česko vs Švýcarsko: Zdolají Češi Helvétský kříž podruhé v řadě?

Je to tady! Buď vyhrajeme a nebo jedeme domů. Osmifinálový pavouk svedl český výběr znovu proti tomu švýcarskému. V sobotním duelu uspěli Češi až po nájezdech. Podaří se jím přetlačit houževnaté Švýcary i podruhé nebo bude hořká odveta?

Zprávy z Česka:

Ani dvě výhry nestačily reprezentaci Česka na lepší než třetí místo ve skupině B. Byly totiž „pouze“ dvoubodové (2:1 po nájezdech se Švýcarskem a 6:5 po prodloužení s Ruským olympijským výborem), a nevyretušovaly tudíž nečekané úvodní zaváhání s Dánskem (1:2), jež v součtu získalo o dva body více.

Mezi pozitiva víkendového utkání s Rusy lze rozhodně řadit nebývale vysoký počet nastřílených gólů, šest jim Češi dali poprvé od MS 2011.

Velkou zásluhu na tom měla častá střelba (41 pokusů) a zejména exkluzivní přesilovky (4/6). Národní tým si také solidně počínal v oslabení (ubránil čtyři z pěti) a ROV předčil na buly (34:28).

Zprávy ze Švýcarska:

Švýcarsko skončilo v tabulce skupiny B s jedním získaným bodem pod Českem, se kterým teď opět změří síly v osmifinále.

Kromě zmíněné porážky s ním zatím na turnaji těsně podlehlo Rusům (0:1) a na závěr nezvládlo duel s Dánskem (3:5).

Velkou pohromu pro mančaft kouče Patricka Fischera v klání s Dány představovaly druhá a start třetí periody, v níž čtyřikrát inkasoval. Přestože se Švýcaři posléze dokázali dotáhnout až na 3:4, po remíze pokukovali marně.

Historie a predikce:

V prostředním utkání ve skupině se soupeři měli možnost navzájem důkladně poznat. Češi byli díky Smejkalově šťastné trefě vpředu od 5. minuty, chvíli nato srovnával v přesilovce Haas. Jediný nájezd v rozstřelu proměnil Krejčí.

Češi soka přestříleli (36:25), ale též více faulovali a v jednom z pěti oslabení za to byli potrestáni. V zápasech Česka se Švýcarskem na vrcholných turnajích v posledních letech obyčejně padá čtyři a více gólů.

Na loňském mistrovství světa náš Švýcaři porazili poměrem 2:5. Před čtyřmi lety na ZOH v Pchjongčchangu zase uspěli v základní skupině Češi poměrem 4:1. Sobotní zápas v Číně byl v tomto smyslu výjimkou potvrzující pravidlo.

Nižší kurzy sázkovky pro osmifinále vypsaly na Česko. Vítěz tohoto střetnutí ve čtvrtfinále narazí na celek Finska.