18. 5. 2024

Překonal Jágra i Ovečkina. Měl jsem mrazení v zádech, říká Matthews

Auston Matthews se zapsal do historie hokeje NHL. Centr Toronta Maple Leafs se stal prvním hráčem narozeným v Americe a 21. hráčem v lize, který vstřelil 60 gólů v základní části.

Čtyřiadvacetiletý útočník dosáhl tohoto milníku ve středu večer, kdy přispěl dvěma góly k domácímu vítězství 3:0 nad Detroitem Red Wings.

Naposledy vstřelil kapitán Tampy Bay Steven Stamkos 60 gólů v 82. a posledním zápase sezóny 2011/2012. Na další výjimečný rekord si fanoušci NHL museli počkat deset let.

Matthews nejprve otevřel skóre střelou od modré čáry v prostřední třetině a ve třetí třetině po individuální přesilovce rozjásal vyprodanou Scotiabank Arenu přesnou střelou švihem do vinglu.

„Je to úžasné. Z reakce publika a spoluhráčů mi běhal mráz po zádech. Hřálo mě u srdce, že mi všichni přáli vše dobré. Je to důkaz toho, jak v šatně držíme pohromadě. Jsme jako bratři,“ řekl Matthews, rodák z kalifornského San Ramonu, pro nhl.com.

Magickou šedesátku měl na dosah už dřív, ale přibrzdilo ho zranění na konci základní části.

Americký útočník svým 55. gólem v utkání proti Dallasu Stars 7. dubna překonal klubový rekord Maple Leafs, který držel Rick Vaive.

Ve stejném zápase přidal v prodloužení 56. trefu a stanovil nový rekord v počtu gólů hráče narozeného v USA, čímž překonal rekordy Kevina Stevense (1992-93 v Pittsburghu Penguins) a Jimmyho Carsona (1987-88 v Los Angeles Kings).

O dva dny později vstřelil Montrealu dva góly, ale v dalších třech zápasech neskóroval a poté vynechal tři zápasy kvůli blíže nespecifikovanému zranění.

Po návratu se v zápasech proti Floridě a Washingtonu se nezapsal mezi střelce, ale v předposledním utkání základní části nakonec dosáhl vzácného milníku, který mu málem proklouzl mezi prsty.

Matthewsovi trvalo 73 zápasů, než vstřelil 60 gólů, což je nejlepší výkon v NHL v tomto století. Alexander Ovečkin, který v sezóně 2007-08 vstřelil 65 gólů, zaznamenal svůj 60. gól v 76 zápasech a Stamkos před deseti lety až v 82. zápase.

Na prvním místě je Alexander Mogilny, který vstřelil svůj 60. gól v 53. zápase v sezoně 1991-92. Za posledních 30 let jsou před Matthewsem pouze Mario Lemieux, Brett Hull a Teemu Selanne.

„Je to jedinečné, výjimečné. Jsem z toho velmi nadšený. Auston je velmi cílevědomý, tvrdě na sobě pracuje a dosáhl zaslouženého milníku,“ řekl o své superhvězdě trenér Sheldon Keefe.

Matthews působí v NHL šestou sezonu a v každé z nich vstřelil přes 30 gólů. Jeho rekord byl 47 přesných zásahů v sezóně 2019-20. Rekordy v počtu 60 gólů v sezónách NHL drží Mike Bossy a Wayne Gretzky, kteří to dokázali pětkrát.