25. 4. 2024

Pamatujete? Česká cesta na olympiádě v Pchjongčchangu 2018!

Vzpomínáte si ještě na hokejový turnaj po pěti kruhy z minulé olympiády v Pchjongčchangu? Pojďme si jeho průběh a českou cestu společně připomenout. Video sestřih všech zápasu českého týmu na konci článku.

Základní skupina A

Korea – ČR 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Čo Min-ho (Radunske, Swift) – 12. Jan Kovář (Řepík, Sekáč), 17. Řepík (Birner, Francouz). Rozhodčí: Lemelin (USA), Öhlund – Pihlblad (oba Švéd.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6025.

Čeští hokejisté vstoupili do olympijského turnaje těsným vítězstvím nad domácí Jižní Koreou 2:1. Jandačovi svěřenci brzy prohrávali, ale ještě v první třetině dokázali skóre otočit. Další zápas čeká české reprezentanty v sobotu proti Kanadě.

Kanada – ČR 2:3 SN (2:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Raymond (Vey, Gragnani), 14. R. Bourque (Noreau, Brulé) – 7. D. Kubalík, 21. Jordán (Birner, Horák), rozhodující sam. nájezd Jan Kovář. Rozhodčí: Salonen (Fin.), Gofman – Lazarev (oba Rus.), Ritter (USA). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Třetiny: 2:1, 0:1, 0:0. Diváci: 6731.

Čeští hokejisté zvítězili i ve druhém utkání na olympijském turnaji v Pchjongčchangu, když po Jižní Koreji zdolali také Kanadu, se kterou si poradili 3:2 po samostatných nájezdech!

Zámořský celek sice v utkání díky dvěma gólům v přesilovkách vedl, ale Češi po trefách Dominika Kubalíka a Michala Jordána pokaždé odpověděli. Utkání nakonec dospělo do nájezdů, v nichž Jan Kovář rozhodl o zisku dvou bodů a vedení ve skupině A, které český tým výrazně přiblížilo prvenství ve skupině.

ČR – Švýcarsko 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)

Branky: 8. Řepík (M. Erat, Horák), 44. D. Kubalík (Jan Kovář, Kolář), 59. Červenka (Kolář), 60. Řepík (Birner, Nakládal) – 15. Rüfenacht (Ambühl, Suter). Rozhodčí: Olenin, Iverson – Vanoosten, Ritter. Vyloučení: 5:1. Využití: 1:0. Diváků: 6137.

Ani ve třetím olympijském zápase nenašli hokejisté České republiky přemožitele a po úspěších nad Koreou a Kanadou v neděli ráno našeho času porazili Švýcarsko 4:1. Tím si zajistili vítězství ve skupině a přímý postup do čtvrtfinále.

Čtvrtfinále

Česko – USA 3:2 po samostatných nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 16. Kolář (Jan Kovář), 29. Kundrátek (M. Růžička, Mozík), rozhodující sam. nájezd Koukal – 7. Donato (Terry), 31. Slater (O’Neill). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Öhlund (Švéd.) – Kaderli (Švýc.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 5:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 2948.

Jako by čtvrtfinále se Spojenými státy prostě nemohlo mít klidnější scénář. Jako by to tak často s nimi muselo končit až v nájezdech. A jako by čeští fanoušci doma potřebovali k probuzení pořádné nervy.

Ale to hlavní zní: čeští hokejisté tentokrát v penaltové loterii uspěli a po výhře 3:2 postoupili do semifinále olympijského turnaje.

Semifinále

Česko – Rusko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 28. N. Gusev (Dacjuk), 29. Gavrikov (Tělegin, Grigorenko), 60. Kovalčuk (Zub, Zubarev). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Lemelin (USA) – Dahmén (Švéd.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 4330.

První porážka na turnaji přišla v semifinále, odvěký rival slaví. Češti hokejisté si finále na olympijském turnaji nezahrají, prohráli s Olympijskými sportovci Ruska 0:3 a padli s tímto soupeřem posedmé v řadě.

Rozhodlo 27 sekund ve druhé třetině, kdy Rusové vstřelili dva góly. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce.

O 3.místo

Česko – Kanada 4:6 (1:3, 0:0, 3:3)

Branky a nahrávky: 10. M. Růžička (Červenka), 47. Jan Kovář (Horák, Řepík), 57. Červenka (Nakládal, Mertl), 58. Červenka (Horák, Mozík) – 9. Ebbett (Robinson, Gragnani), 10. Kelly (Goloubef, Klinkhammer), 16. D. Roy (Kozun, R. Bourque), 46. Ebbett (Kozun, Goloubef), 50. Kelly (Klinkhammer), 56. Wolski (Howden). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Mayer – McIntyre (oba USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 4807.

Gólový marš přišel pozdě. Čekání na hokejovou medaili z olympijských her se prodlužuje. V boji o bronz Česko prohrálo v Koreji s Kanadou 4:6 a obsadilo nepopulární čtvrté místo.

V závěrečné třetině padlo šest branek. Poslední medaile z her se tak stále datuje k Turínu 2006, kdy Češi brali bronz.