17. 4. 2024

Oživení Pierre-Emericka Aubameyanga

Když bylo oznámeno, že Pierre-Emerick Aubameyang podepsal v den uzávěrky přestupů smlouvu na tři a půl roku s FC Barcelona, zvedlo se hned několik obočí.

Nebylo žádným tajemstvím, že gabonský útočník byl v Gunners v nemilosti po roztržce s Mikelem Artetou. S útočníkem to nevypadalo dobře, zdálo se, že Arteta s ním kvůli jeho špatné disciplíně definitivně ztratil trpělivost.

Bylo dobře zdokumentováno, že bývalý hráč Arsenalu nešel zrovna příkladem kapitána. Jeho spor s Artetou prý začal už v březnu loňského roku, kdy se dostavil pozdě na rozhodující severolondýnské derby.

Jeho nedochvilnost v zápase, který má pro věrné fanoušky Arsenalu takovou důležitost, neprospěla „čtrnáctce“, zejména vzhledem k jeho pozici kapitána.

Aubův sklon k nedochvilnosti poměrně vtipně odhaluje komentář jeho předchozího manažera v Dortmundu Tomáše Tuchela.

„Když jsme chtěli, aby přišel včas, řekli jsme mu, že sraz je v 10.45, zatímco bylo 11 hodin,“ vysvětlil Němec.

Poslední kapka přišla v prosinci, kdy byl vyřazen ze startu poté, co se pozdě vrátil ze zahraniční cesty, načež byl následně zbaven kapitánské funkce a bylo mu řečeno, aby trénoval sám.

Hráč i manažer o sporu veřejně promluvili, přičemž jeden obviňoval druhého v dětinské hře na obviňování. Arteta prohlásil, že on byl „řešením, nikoliv problémem“ v rozpadu vztahu.

„Říkám, že jsem byl řešením, stoprocentně. Můžu se podívat do očí komukoli,“ byla přesná Španělova slova.

Útočníkova reakce: „Bylo to několik těžkých měsíců. Nikdy jsem nechtěl udělat nic špatného, je to minulost a já chci myslet na přítomnost.“

Ačkoli pozdní příchod hráče může být pro manažery nesmírně frustrující, Artetovo drastické rozhodnutí vykázat Aubameyanga vyvolalo otázku, zda se v zákulisí neděje něco vážnějšího.

Není také žádným tajemstvím, že hráč, který byl kdysi tak plodný, skutečně bojoval o formu od chvíle, kdy před 16 měsíci podepsal s Gunners tříleté prodloužení smlouvy. Od uzavření nové smlouvy se mu podařilo zaznamenat pouze 14 gólů v pouhých 43 zápasech.

Za tu dobu ho skutečně postihly dva pozitivní Covidovy testy, což mohlo mít velmi pravděpodobně negativní vliv na jeho výkony.

Přesto má stále velmi působivou gólovou bilanci za londýnský celek, když dokázal vstřelit 92 branek ve 163 vystoupeních v červeném dresu.

Je škoda, že se jeden z nejlepších klubových střelců nedočkal pořádného rozloučení. Jeho působení v klubu skončilo velmi neuspokojivým způsobem.

Nový muž v Barçe

Útočník zasáhl do dění na hřišti a vypadá, že v Barce zcela ožil. Jeho trápení v severním Londýně se zdá být dávno pryč.

To se určitě stalo. Auba byl v posledních zápasech nasazován jako „devítka“ a při svém debutu proti Valencii vstřelil hattrick.

Hráč si hraní na Mestalle očividně užívá: v roce 2019, kdy hrál za Arsenal, vstřelil tři góly také proti „Los Che“ v semifinále Evropské ligy. Po zápase se mu očividně ulevilo a vypadá to, že se jedná o zlom v osudech nového hráče Barcy. V Evropské lize skóroval také proti Neapoli a minulou neděli proti Atléticu. To je nyní pět ze tří: působivá návratnost.

Arsenal teď bude nejspíš litovat ztráty útočníka, který se nyní začíná podobat svému bývalému já. Skutečné důvody útočníkova náhlého odchodu ze severního Londýna budou znát jen Arteta a hráč sám.