Otec kontrapresingu Rangnick se ujímá United! Zvoní Ronaldovi konec?

Německý stratég Ralf Rangnick se ujme funkce dočasného šéfa do konce sezony, kdy převezme poradenskou funkci sportovního ředitele, podobnou té, kterou zastával v Lokomotivu Moskva. Jaká jsou jeho první slova a nad kterými hráči se stahují mračna?

„Mužstvo je plné talentů a má skvěle vyvážený poměr mládí a zkušeností. Veškeré mé úsilí v příštích šesti měsících bude zaměřeno na to, abych těmto hráčům pomohl naplnit jejich potenciál, a to jak individuálně, tak především jako týmu,“ nechal se slyšet Rangnick.

Fotbalový ředitel Rudých ďáblů John Murtough dodal: „Ralf je jedním z nejuznávanějších trenérů a inovátorů v evropském fotbale. Byl naším kandidátem číslo jedna na pozici dočasného manažera, což odráží neocenitelné vůdčí a technické dovednosti, které přinese díky téměř čtyřicetiletým zkušenostem v oblasti managementu a trenérství.“

Rangnick přichází do Divadla snů s týmem, který se trápí a v tabulce Premier League se nachází na osmém místě, přičemž po nedělní remíze 1:1 na Stamford Bridge ztrácí na vedoucí Chelsea již 12 bodů.

Rangnick všeobecně považován za průkopníka gegenpressingu a svými metodami ovlivnil například Thomase Tuchela, Jurgena Kloppa nebo Juliana Nagelsmanna.

Třiašedesátiletý Němec také pomohl objevit hvězdy budoucnosti včetně Erlinga Haalanda a zároveň pracoval v zákulisí, protože se na dva roky ujal také role konzultanta v United.

Dočasný lodivod United Michael Carrick zůstane ve funkci do doby, než bude dokončeno Rangnickovo pracovní vízum. Deník SunSport minulý týden odhalil, že Rangnick jedná o možné klauzuli, která by mu potenciálně umožnila pokračovat ve funkci šéfa.

Rangnick zastával řadu manažerských pozic, ale v posledních letech se většinou rozhodl ustoupit. V jeho životopise najdeme působení v Hoffenheimu, Schalke, RB Lipsko, Stuttgartu a Hannoveru a je považován za průkopníka německého trenérství… přestože jako manažer vyhrál pouze jednu velkou trofej.

Na Old Trafford by mohl přivést své slavné rozestavení 4-2-2-2. Jeho cílem je vytvořit ze svého nového týmu soudržný nátlakový celek. Rangnick v lednu odmítl Chelsea, protože měl pocit, že „není žádný prozatímní trenér“.

Zdá se však, že jeho postoj se změnil, pokud jde o Man United. Někteří fanoušci se zamýšleli nad tím, jak Cristiano Ronaldo zapadne do presingového stylu svého nového šéfa. Dle letošních statistik patří portugalská legenda k vůbec nejhůře presujícím útočníkům v lize.

Portugalce pro nedělní střetnutí s Chelsea vyřadil z kádru už střídající Carrick – ačkoli Gary Neville se domnívá, že to byl už Rangnick, kdo vybíral tým. I přes velký gólový příspěvek se tedy lze důvodně domnívat, že Ronaldo vypadne ze základní sestavy.

Obávat se musí i levý obránce Luke Shaw o němž Rangnick prohlásil, že si „není tak jistý“, zda je anglický levý obránce „na stejné úrovni, jakou potřebujete pro klub jako Man United“.