31. 1. 2023

Obrovský skandál v NHL: Kauza sexuálního obtěžování ho připravila o práci!

Stan Bowman se v úterý vzdal funkcí generálního manažera a prezidenta klubu hokejové NHL Chicago Blackhawks a zároveň odstoupil i z postu GM reprezentace USA, který měl provádět během příštích zimních olympijských her v Pekingu.

Osmačtyřicetiletý funkcionář skončil na postech pro kauzu, ve které vyšetřují bývalého trenéra Chicaga ze sexuálního obtěžování dvou hráčů v roce 2010. Dočasným generálním manažerem Blackhawks bude Kyle Davidson, ve vedení organizace už nezůstal nikdo z inkriminovaného období.

Krátce po konci v organizaci Chicaga oznámil i odstoupení z týmu USA, jen 100 dní před startem ZOH. „Ve světle toho, co se dnes stalo, si myslím, že je v nejlepším zájmu hokejové federace USA, abych odstoupil,“ uvedl v prohlášení syn legendárního trenéra a člena Síně slávy Scottyho Bowmana. Ten jako hlavní trenér získal devět Stanleyův pohárů, což je rekord NHL. Pět vybojoval s Montrealem Canadiens (1973, 1976, 1977, 1978, 1979), jeden s Pittsburghem Penguins (1992) a tři s Detroitem Red Wings (1997, 1998, 2002). Dalších pět titulů získal jako funkcionář.

Stan Bowman působil v Chicagu dvě dekády a pomohl mu ke třem Stanleyho pohárům v úspěšné éře v letech 2010 až 2015. Post generálního manažera zastával od roku 2009, loni v prosinci ho povýšili i na post prezidenta hokejových operací. Hlavní vyšetřovatel kauzy sexuálního obtěžování obvinil Bowmana z toho, že skutek nenahlásil, což vedlo k dalšímu sexuálnímu obtěžování.

Jak to bylo?

Vyšetřování případu začalo v srpnu, obviněním čelí bývalý trenér Bradley Aldrich, který měl sexuálně obtěžovat jednoho hráče Blackhawks během bojů o Stanley Cup a jednoho studenta v Michiganu. Podle spisu o obtěžování věděli tehdejší prezident klubu John McDonough, Stan Bowman, asistent generálního manažera Kevin Cheveldayoff i hlavní kouč Joel Quenneville. Informoval o tom portál TSN.

Bowman uvedl, že okamžitě nahlásil záležitost tehdejšímu prezidentovi a výkonnému řediteli, který se zavázal věc řešit, když byl upozorněn na potenciálně nevhodné chování. Už bývalý generální manažer se „spoléhal na pokyn svého nařízeného a že ten podnikne příslušné kroky“. Bowman dále prohlásil, že teprve letos se dozvěděl, že šlo o vážná obvinění ze sexuálního napadení. „Když se ohlédnu zpět a vím, že tuto záležitost nevyřešil, lituji, že jsem předpokládal, že tak učiní,“ citovala ho agentura DPA.

Vedení NHL v reakci na zjištění udělilo Chicagu pokutu ve výši dva miliony dolarů za neadekvátní interní postupy organizace a nedostatečnou reakci při řešení incidentu. „Pokuta představuje přímou a nezbytnou reakci na to, že klub neřešil incident z roku 2010,“ uvedl Gary Bettman.

Komisař NHL zároveň zdůraznil, že všichni čtyři tehdejší funkcionáři klubu, kteří již nejsou v NHL, a také Bowman s MacIsaacem se s ním musí setkat před přijetím případné další nabídky od týmů profiligy. Bettman plánuje také setkání se současným trenérem Floridy Quennevilleem a generálním manažerem Winnipegu Jets Cheveldayoffem a po nich rozhodne o případných sankcích.

Chicago se omluvilo

Za pochybení se omluvil i klub: „Hluboce litujeme újmy způsobené hráči a dalším osobám a také neschopnosti okamžitě reagovat. Hluboce se omlouváme jednotlivcům, kteří utrpěli těmito skutky,“ píše se v dopise. Klub nejmenoval hráče, který se jako první obrátil s případem k soudu. V úterý odstoupil z vedení klubu i Al MacIsaac, nynější viceprezident hokejových operací pracoval v roce 2010 jako ředitel administrativy a také věděl o incidentu.

Aldrich skončil v týmu 14. června 2010 bez dalšího vyšetřování záležitosti. O tři roky později se přiznal v jiném případě sexuálního obtěžování středoškolského hokejisty, který později také zažaloval Chicago za to, že nejednalo vůči svému někdejšímu trenérovi. Aldrich si za tento případ odseděl devět měsíců, informuje agentura AP.

Instagram did not return a 200.