23. 7. 2024

Obrovský skandál v NHL: Kauza sexuálního obtěžování ho připravila o práci!

Stan Bowman se v úterý vzdal funkcí generálního manažera a prezidenta klubu hokejové NHL Chicago Blackhawks a zároveň odstoupil i z postu GM reprezentace USA, který měl provádět během příštích zimních olympijských her v Pekingu.

Osmačtyřicetiletý funkcionář skončil na postech pro kauzu, ve které vyšetřují bývalého trenéra Chicaga ze sexuálního obtěžování dvou hráčů v roce 2010. Dočasným generálním manažerem Blackhawks bude Kyle Davidson, ve vedení organizace už nezůstal nikdo z inkriminovaného období.

Krátce po konci v organizaci Chicaga oznámil i odstoupení z týmu USA, jen 100 dní před startem ZOH. „Ve světle toho, co se dnes stalo, si myslím, že je v nejlepším zájmu hokejové federace USA, abych odstoupil,“ uvedl v prohlášení syn legendárního trenéra a člena Síně slávy Scottyho Bowmana. Ten jako hlavní trenér získal devět Stanleyův pohárů, což je rekord NHL. Pět vybojoval s Montrealem Canadiens (1973, 1976, 1977, 1978, 1979), jeden s Pittsburghem Penguins (1992) a tři s Detroitem Red Wings (1997, 1998, 2002). Dalších pět titulů získal jako funkcionář.

Stan Bowman působil v Chicagu dvě dekády a pomohl mu ke třem Stanleyho pohárům v úspěšné éře v letech 2010 až 2015. Post generálního manažera zastával od roku 2009, loni v prosinci ho povýšili i na post prezidenta hokejových operací. Hlavní vyšetřovatel kauzy sexuálního obtěžování obvinil Bowmana z toho, že skutek nenahlásil, což vedlo k dalšímu sexuálnímu obtěžování.

Jak to bylo?

Vyšetřování případu začalo v srpnu, obviněním čelí bývalý trenér Bradley Aldrich, který měl sexuálně obtěžovat jednoho hráče Blackhawks během bojů o Stanley Cup a jednoho studenta v Michiganu. Podle spisu o obtěžování věděli tehdejší prezident klubu John McDonough, Stan Bowman, asistent generálního manažera Kevin Cheveldayoff i hlavní kouč Joel Quenneville. Informoval o tom portál TSN.

Bowman uvedl, že okamžitě nahlásil záležitost tehdejšímu prezidentovi a výkonnému řediteli, který se zavázal věc řešit, když byl upozorněn na potenciálně nevhodné chování. Už bývalý generální manažer se „spoléhal na pokyn svého nařízeného a že ten podnikne příslušné kroky“. Bowman dále prohlásil, že teprve letos se dozvěděl, že šlo o vážná obvinění ze sexuálního napadení. „Když se ohlédnu zpět a vím, že tuto záležitost nevyřešil, lituji, že jsem předpokládal, že tak učiní,“ citovala ho agentura DPA.

Vedení NHL v reakci na zjištění udělilo Chicagu pokutu ve výši dva miliony dolarů za neadekvátní interní postupy organizace a nedostatečnou reakci při řešení incidentu. „Pokuta představuje přímou a nezbytnou reakci na to, že klub neřešil incident z roku 2010,“ uvedl Gary Bettman.

Komisař NHL zároveň zdůraznil, že všichni čtyři tehdejší funkcionáři klubu, kteří již nejsou v NHL, a také Bowman s MacIsaacem se s ním musí setkat před přijetím případné další nabídky od týmů profiligy. Bettman plánuje také setkání se současným trenérem Floridy Quennevilleem a generálním manažerem Winnipegu Jets Cheveldayoffem a po nich rozhodne o případných sankcích.

Chicago se omluvilo

Za pochybení se omluvil i klub: „Hluboce litujeme újmy způsobené hráči a dalším osobám a také neschopnosti okamžitě reagovat. Hluboce se omlouváme jednotlivcům, kteří utrpěli těmito skutky,“ píše se v dopise. Klub nejmenoval hráče, který se jako první obrátil s případem k soudu. V úterý odstoupil z vedení klubu i Al MacIsaac, nynější viceprezident hokejových operací pracoval v roce 2010 jako ředitel administrativy a také věděl o incidentu.

Aldrich skončil v týmu 14. června 2010 bez dalšího vyšetřování záležitosti. O tři roky později se přiznal v jiném případě sexuálního obtěžování středoškolského hokejisty, který později také zažaloval Chicago za to, že nejednalo vůči svému někdejšímu trenérovi. Aldrich si za tento případ odseděl devět měsíců, informuje agentura AP.