25. 5. 2024

Objev z Nagana Milan Hejduk? V NHL zůstal věrný Coloradu se kterým dobyl Stanley Cup!

Zdroj: Freepik

K mezinárodní kariéře a úspěchům v zámořské NHL českého útočníka Milana Hejduka nastartoval odvážný trenérský tah Ivana Hlinky.

Legendární kouč vytáhl do té doby neznámého pardubického útočníka do národního týmu pro Nagano, a když se nedařilo ostrostřelci z finské ligy Janu Čalounovi, dostal místo něj prostor na ledě právě Hejduk.

Hejduk v Naganu odehrál pouze play off zápasy od čtvrtfinále až po finále. Nebodoval, ale dobrými výkony si řekl o pozornost.

Do NHL odešel z Pardubic hned po naganském triumfu.

Přesto, že byl v roce 1994 draftován jako 87. kanadským týmem Quebec Nordiques, připojil se k týmu Colorada Avalanche.

Celkem v zámoří odehrál 1020 zápasů v základní části s bilancí 375 branek a 430 asistencí a v obou statistikách mu patří čtvrté místo v klubové historii.

V play off nasbíral dalších 76 bodů ve 112 utkáních. V roce 2003 se stal nejlepším střelcem NHL. V Coloradu plnil jednu dobu i roli kapitána.

Největšího úspěchu dosáhl v červnu 2001, kdy se podílel na zisku Stanley Cupu. Colorado až v sedmém zápase přetlačilo New Jersey Devils. Hejduk byl nejlepším nahravačem play off.

V době výluky NHL 2005 slavil na domácí scéně titul s Pardubicemi.

„Milan byl jedním z nejskromnějších hráčů, s kterými jsem měl tu čest hrát,“ ocenil trojnásobného účastníka Utkání hvězd NHL legendární Joe Sakic, nynější viceprezident Avalanche.

„Na ledě měl jedny z nejrychlejších a nejšikovnějších rukou. Díky svému hokejovému citu a vidění patřil ve své době mezi elitní kanonýry NHL. Dělal všechno pro vítězství týmu. Byl to tichý lídr, který šel příkladem,“ dodal bývalý kanadský útočník.