28. 5. 2024

Nominace Kanady na ZOH: Člen Triple Gold Clubu i jednička draftu!

Nejzkušenějším hráčem v nominaci kanadského hokeje na zimní olympijské hry 2022 je 37letý útočník Eric Staal. Na soupisce jsou hráči z nejvyšších soutěží ve Švédsku, Švýcarsku a Německu a také z NCAA a KHL.

Staal, zlatý olympijský medailista z roku 2010, neměl v probíhající sezoně 2021/2022 dlouho žádné angažmá. V lednu se dohodl na zkušební smlouvě s týmem Iowa Wild a ve čtyřech zápasech AHL zaznamenal 5 bodů (2+3).

Hlavní motivací pro pokračování v kariéře byla vidina startu na zimních olympijských hrách. Ve své dosavadní kariéře v NHL odehrál celkem 1376 zápasů a je jedním z 29 hráčů, kteří jsou držiteli takzvaného Triple Gold Clubu. Kromě olympijského zlata má na kontě i triumf ve Stanley Cupu (2006) i na Mistrovství světa (2007).

Kromě Staala nastoupili pod pěti olympijskými kruhy také obránci Maxim Noreau a Mat Robinson a útočník Eric O’Dell – všichni tři před čtyřmi lety v Pchjongčchangu.

Na soupisce trenéra Clauda Juliena je také obránce Owen Power, který byl vybrán v prvním kole draftu 2021. Ten se rozhodl pokračovat v univerzitní soutěži NCAA i v sezóně 2021/2022. Na nedávném mistrovství světa hráčů do 20 let, které bylo předčasně ukončeno, zaujal hattrickem proti České republice.

Kanaďané se na zimních olympijských hrách představí v základní skupině C, kde se postupně utkají s Německem, USA a Čínou.

Nominace Kanady:

Brankáři: Devon Levi (Northeastern Univ./NCAA), Edward Pasquale (Jaroslavl/KHL), Matt Tomkins (Frölunda/Švédsko).

Obránci: Brandon Gormley (Jaroslavl/KHL), Mat Robinson (Petrohrad/KHL), Alex Grant (Jokerit Helsinky/KHL), Mark Barberio, Jason Demers (oba AK Bars Kazaň/KHL), Owen Power (Univ. of Michigan/NCAA) Maxim Noreau (Rapperswil-Jona/Švýcarsko), Tyler Wotherspoon (Utica Comets/AHL).

Útočníci: Daniel Carr (Lugano/Švýcarsko), Corban Knight (Avangard Omsk/KHL), Ben Street (EHC Mnichov/Německo), Jack McBain (Boston College/NCAA), Eric Staal (Iowa Wild/AHL), Adam Tambellini (Rögle BK/Švédsko), Erik O’Dell (Dynamo Moskva/KHL), Daniel Winnik (Servette Ženeva/Švýcarsko), Erik O’Dell (Dynamo Moskva/KHL), Erik O’Dell (Dynamo Moskva/Švýcarsko), Daniel Winnik (Servette Ženeva/Švýcarsko), Daniel Winnik (Servette Ženeva/Švýcarsko). ), Adam Cracknell (Bakersfield Condors/AHL), Mason McTavish (San Diego/AHL), Landon Ferraro (Kölner Haie/Německo), David Desharnais (Fribourg-Gottéron/Švýcarsko), Jordan Weal (AK Bars Kazaň/KHL), Josh Ho-Sang (Toronto Marlies/AHL).

Taxi tým:

Brankář: Justin Pogge (Kölner Haie/Německo)

Obránci: Morgan Ellis (Eisbären Berlin/Německo), John Gilmour (CSKA Moskva/KHL)

Útočníci: Chris DiDomenico (Fribourg-Gottéron/Švýcarsko), Kent Johnson (Univ. of Michigan/NCAA), Max Véronneau (Leksands IF/Švédsko)