23. 7. 2024

Neymar: Dotýká se fotbalového nebe?

Před deseti lety mu bylo osmnáct a Brazilci podepisovali petice, aby ho trenér Dunga vzal na MS 2010. Za drahokam ze Santosu se přimlouvali i Pelé a Romário. Neymar však v reprezentaci debutoval až v srpnu toho roku a hned slavil gól. Teď je mu osmadvacet. Ideální fotbalový věk. Dotýká se oblohy? Ano i ne.

Když v září 2019 doléčil zranění, kvůli kterému přišel o zlatou Copu América, a nastoupil k prvnímu utkání sezony, zažíval krušné chvíle. Při každém dotyku s míčem poslouchal ohlušující pískot a nadávky vlastních příznivců.

Nevoli si vysloužil kvůli stesku po Barceloně. V 92. minutě vstřelil jediný gól zápasu. Ten byl! PSG zajistil vítězství efektními nůžkami. Příští kolo to samé. Pařížský tým porazil Lyon 1:0. Chvíli před koncem rozhodl Neymar. Pískot postupně vystřídaly ódy.

Když mu nekazí spaní problémy se zdravím, je pro soupeře horší než hejno žraloků pro potápějícího se námořníka.

Nejtechničtější hráč na světě?

Pozor, varování před šokujícím obsahem! Následující statistiky jsou brutální. Obsahují drastické údaje pro všechny golmany a obránce. Když sečteme jeho čísla ze Santosu, Barcelony, PSG a brazilské reprezentace, vyjde nám 370 gólů a 205 asistencí.

Překrásné trefy, jedinečné přihrávky, neotřelá řešení, finty, průniky, slalomy. „Nikdy mě nepřestane překvapovat,“ uvedl bratr ve zbrani Kylian Mbappé. „Neznám nikoho, kdo by s míčem dovedl věci jako Neymar.“

Jenže marná sláva. Tu nejdůležitější misy v Paříži ještě nesplnil. Dvakrát sice vyhrál Ligue 1, Ligu mistrů ovšem neošéfoval. Vždy se zranil a klíčovou fázi vynechal.

„Nemá v duši klid, “ prohlásil jeho otec. Co by mu přineslo úlevu? V osmnácti by stačilo udělat pár kliček a pomazlit se s balonem. Nebo dát gól. Teď je to těžší. Neymar chtěl v 28 letech vládnout fotbalovému světu a smát se na sebe v odrazu Zlatého míče. K tomu potřebuje víc než vytasit občas efektní nůžky ve francouzské lize.

Neymarketing

Neymar je boháč. Bezkonkurenčně nejlépe placený hráč ve Francii. Bankovní konto mu prozařují tři miliony eur měsíčně. Spolupracuje s mnoha světovými značkami. Vžilo se pro to označení Neymarketing.

Má 40 sponzorských smluv. A vlastní módní, sportovní a hudební kolekci. Tahle aktivita mu přináší ohromný zisk, ale stojí dost času a energie. Cestuje po celé planetě, účastní se slavnostních večírků a banketů. Trenéři nadšeni nejsou, majitelé jakbysmet.

Na fotbalové křižovatce…

Neymar je nervózní. Takový dřív nebýval. V žaludku se mu stahuje smyčka zloby, podrážděnosti a rozjitřených emocí. Hádá se s rozhodčími, strká do protihráčů, tvář má zkřivenou masku kyselých výrazů, teatrálně rozhazuje rukama. Přehrává, má sklony k dramatičnosti. Sbírá karetní tresty a je to čím dál horší.

„Je to jen člověk, “ bránil ho trenér Thomas Tuchel. „Protivníci po něm jdou, občas se zdá, že ho přímo nenávidí a udělají cokoliv, aby ho poslali k zemi. Reaguje lidsky. “

Spíš to vychází z toho, že Neymar je čím dál nevrlejší, nespokojen sám se sebou. Barcelonu opustil v pětadvaceti. Nastoupil do výtahu s vírou, že obsadí střešní patra slávy, věhlasu a prestiže. Jenže ne, není úplně nahoře. Tam jsou stále Messi a Ronaldo.

Častá zranění a neúčast v důležitých zápasech Neymara hlodá čím dál víc. A co skandály? Popral se s fanouškem, byl obviněn za znásilnění, vyšetřovala ho policie, což byla kauza, kterou žila celá Jižní Amerika. V létě pak bez dovolení odcestoval domů do Brazílie, pozdě nastoupil do připravy, od vedení UEFA vyfasoval disciplinární trest za kritiku sudího v Lize mistrů.

Suma sumárum: Neymar je bez pochyby výtečný fotbalista. Pokud zrovna není zraněný, je na hřišti lídrem svého týmu. Na druhou stranu je to velký troublemaker. Dělá problémy, není lehké ho koučovat. Složitá osobnost.

V létě ho čeká zásadní rozhodnutí. Opustí PSG? Tématem číslo jedna je návrat do Barcelony. Stejně jako loni v létě. V Katalánsku za něj silně lobuje Lionel Messi. Neymar je v osmadvaceti na fotbalové křižovatce. Proč?

Ještě jeden megapřestup? Kdy jindy než teď? Ve třiceti asi těžko. Je evidentní, že ho francouzská Ligue 1 nenaplňuje. Chce hrát ty nejsledovanější zápasy světa jako El Clasico. Za dva roky v Kataru bude mít pravděpodobně poslední šanci vyhrát pro Brazílii zlato na mistrovství světa.

Říká se, že talent, to je kletba možných vyhlídek. Má před sebou plný podnos možností. Ale vybere si správně? Přišel čas ukázat, kdo skutečně je a co dokáže? Převáží to dobré? Nebo získá navrch Neymarova odvrácená strana?

Zdroj: Časopis Góóól!