16. 4. 2024

New York jako největší sportovní hřiště světa

S trochou nadsázky je opravdu možné říci, že v New York City naleznete vše – sportu nevyjímaje. Jste fanoušci NHL? Či raději sledujete vysoké čahouny jak házejí na koš? Nebo vás snad fascinují dlouhé odpaly? Hokej, basketbal, baseball, fotbal nebo tenis, v rušné americké metropoli je prostě vše na špičkové úrovni. Do města, které prý nikdy nespí, pořádají už léta zájezdy snad všechny velké sportovní cestovky světa.

Američané sportem žijí (minimálně mu s obrovskou vervou fandí), a proto v New Yorku vyrostla řada sportovních klubů, které soupeří o přední příčky v amerických sportovních ligách.

New York je jedno z mála amerických měst, kde je baseball populárnější než americký fotbal. Sportovní Rivalita mezi newyorskými basebalovými týmy Mets a Yankees je legendární. Derby se přezdívá Subway series ( metro série) a zpravidla převrátí půlku města vzhůru nohama.

Jsou to právě New York Yankees, kteří jsou mezi fanoušky sportovní jedničkou americké metropole. Nejslavnější a nejúspěšnější americký baseballový klub Yankees sídlí v městském obvodu Bronx, zatímco jeho úhlavní rival Mets má svojí základnu v Queensu. Když se oba rivalové potkali v roce 2000 ve finále Světové série, žil New York celý týden výhradně baseballem. Slavného vítězství nakonec dosáhli historicky úspěšnější Yankees. 

Jedním z důvodů, proč se baseballu daří v New Yorku lépe než v zámoří nejpopulárnějšímu fotbalu je skutečnost, že oba reprezentanti města ve slavné NFL , týmy New York Jets a New York Giants hrají své zápasy na Giants stadium v sousedním státě New Jersey. Newyorčané se tak mají problém s kluby ztotožnit.

Nejsledovanější kolektivní sporty v USA:

  • 1.místo – Americký fotbal (NFL)
  • 2.místo – Basketbal (NBA)
  • 3.místo – Baseball (MLB)
  • 4.místo – Fotbal (MLS)
  • 5.místo – Hokej (NHL)

Fotbal, nejpopulárnější sport na světě, je v severní Americe na vzestupu, New York nevyjímaje. Reprezentantem města v americké fotbalové lize MLS je New York Red Bulls, který však, stejně jako oba kluby amerického fotbalu, sídlí v Harrisonu v New Jersy. Přesto si klub získává stále nové a nové fanoušky, se kterými by v budoucnu rád oslavil v Red Bull aréně vytoužený titul, na který stále čeká.

Druhá nejsledovanější americká sportovní liga, basketbalová NBA, má v New Yorku taktéž po dvou zástupcích. Zatímco starší a úspěšnější New York Knicks sídlí v Madison Square Garden v srdci Mannhatanu, Brooklyn Nets věrni svému názvu hrají své domácí zápasy v brooklynské Barclays Center.

Cestovatele z Evropy v New Yorku láká především nejslavnější hokejová liga na světě NHL.Boj o post newyorské hokejové jedničky tu svádějí New York Rangers, kteří své zápasy hrají v proslulé Madison Square Garden na Manhattanu a jejichž barvy čtyři sezony hájil i český „bůh“ Jaromír Jágr, a New York Islanders, kteří sídlí v Brooklynu.

Jezdci, jak se týmu Rangers přezdívá, jsou klub tradiční a bohatý, ale trochu v ústraní největších sportovních rivalů ve městě, zejména baseballových Yankees a basketbalových Knicks. Pozice Islanders, tedy Ostrovanů, byla nejsilnější na počátku 80.let, kdy vyhráli Stanley Cup 4x v řadě.

Z dalších sportovních událostí, které se v New Yorku konají, musíme zmínit světoznámé tenisové klání US Open, legendární Newyorský maraton (jeden z největších na světě), špičkové boxerské turnaje nebo tradiční atletický halový mítink Millrose Games. Sezóny jednotlivých sportů na sebe pěkně „navazují“, a tak nemusíte řešit dilema a fandit jen jednomu z nich.

V New Yorku však nenajdete pouze profesionální kluby a špičkové sportovce. Možná právě naopak. Snad na každém rohu potkáte hobby běžce, bruslaře, cyklisty a skupinky, které hrají kriket, basketbal, fotbal nebo pouliční hokej. Jen tak, pro zábavu.